Blokáda hranice za rakouské ochránce zvířat: 20 lidí, 20 minut

Demonstranti chtěli upozornit na perzekuci rakouských ochránců zvířat. Zapomněli si sice vyřídit všechna povolení, blokáda ale dopadla smírně.

(jm)

28.04.2010 20:42

Kamiony_mediafax_michal_kalasek

Osobní auta policisté odklonili, kamiony si musely chvilku počkat. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Za lidská práva rakouských ochránců zvířat ve středu protestovala dvacítka lidí, kteří v Mikulově zablokovali silnici do Vídně. Možná je kvůli tomu čeká úřední popotahování, i když určitě ne tak drsné jako jejich třináct rakouských kolegů.

Ti jsou bez jednoznačných důkazů popotahováni rakouskými úřady už od roku 2008. Podle tamní policie měli tvořit gang, zodpovědný za nespočet bombových, plynových a žhářských útoků. Rakouští ochránci zvířat od té doby strávili měsíce ve vazbě, aniž by se jim prokázalo, že spáchali trestný čin. Před soud má být třináct ochránců zvířat postaveno teprve nyní, hrozím jim až tři roky vězení.

Na jejich podporu se spojila řada rakouských zahraničních aktivistů, kteří na stránkách rakouskaostuda.cz zveřejnili informace o kauze v řadě jazyků včetně češtiny a zorganizovali řetěz protestních akcí. Jejich cílem má být přimět rakouské politiky ke změně problematických zákonů, které stíhání ochránců zvířat umožnily.

„Kauzu jsme zveřejnili v České republice, nikdo jí ale nevěnoval pozornost. Proto jsme se rozhodli zvolit krajní řešení, a to dnešní blokádu. Pevně doufáme, že se lidé začnou o dění u našich sousedů zajímat," citovala ČTK organizátora akce Marka Voršilku.

Blokáda proběhla úspěšně a smírně, přestože spíš než osud rakouských ochránců zvířat zajímalo motoristy obnovení průjezdnosti komunikace. Na rakouské straně vznikla dlouhá fronta, na české straně policie dopravu odklonila na hraniční přejezdy v okolí. Zároveň si policie od hlavního organizátora akce vyžádá vysvětlení: demonstranti sice své shromáždění řádně ohlásili na mikulovské radnici, neopatřili si ale povolení k zablokování komunikace.

Další informace:
ČTK Skupina aktivistů blokovala 20 minut přechod v Mikulově
Novinky.cz Demonstranti zablokovali dopravu na rakouské hranici


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.