Věci veřejné čelí podezření z nezákonného přijímání sponzorských peněz

Věci veřejné porušily zákon. Strana přijala miliony od sponzorů v hotovosti. Strana Radka Johna se brání, že šlo o písařskou chybu, její sponzory ale prověří finanční úřad.

(vd)

28.04.2010 16:48

304883_mediafax_david_polivka

Předseda Věcí veřejných Radek John. Foto David Polívka, Mediafax

Doposud mimoparlamentní strana Věci veřejné je v hledáčku finančního úřadu kvůli sponzorským darům. Strana Radka Johna má totiž v darovacích smlouvách uvedeno, že přijímá miliony korun od sponzorů v hotovosti. To ale zákon zakazuje. Zákonodárce tak chce předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti, jinak řečeno praxi praní špinavých peněz.

„Nejsem si vědom, že by ve smlouvách bylo něco o placení v hotovosti. Jestli mi dávali sponzoři peníze keš? Na to v tuto chvíli neumím odpovědět. Příliš si na to nepamatuji,“ komentuje místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka události z loňského podzimu pro server iDnes.cz. Podle smluv, které Škarka podepsal, sponzoři v hotovosti nanosili straně celkem 5,9 milionu korun. Kvůli velký částkám předávaných v hotovosti přitom musel nedávno skončit předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD).

Taktéž Vít Bárta, volební manažer a kandidát strany do Poslanecké sněmovny, podepsal v loňském roce smlouvy, že kterých plyne, že straně daruje 2,9 milionu v hotovosti.

„Ve skutečnosti šly peníze samozřejmě bankovním převodem. Podepisuji desítky podobných dokumentů, kdybych je všechny četl, nedělal bych nic jiného. Přiznávám ale, že jsem udělal chybu, když jsem to podepsal bez toho, abych ve smlouvě vnímal tu větičku o daru v hotovosti," říká k protizákonnému jednání Bárta.

„Ty peníze nešly hotově, ale přes bankovní účty. Ptal jsem se našeho ekonoma a bohužel nějaká účetní použila špatný mustr smlouvy, je to její chyba,“ nepochybuje předseda strany Radek John.

A má pravděpodobně pravdu. Server iDnes.cz totiž konstatuje, že jim Věci veřejné nakonec předložily potvrzení banky o tom, že zmiňované dary byly placeny bezhotovostně. Znamenalo by to, že zákon strana neporušila. „My propustíme účetní, které selhala, a seženeme nějakou lepší," uzavírá Radek John celou záležitost.

Z účetní závěrky strany taktéž vyplývá jiný zajímavý paradox: firmy jednoho z největších sponzorů Věcí veřejných – Michala Babáka, který si mimochodem svým sponzorským darem koupil druhé místo na jihomoravské volební kandidátce – v posledních letech buď prodělávaly, nebo měly malé zisky. Přesto si mohl dovolit straně darovat tři miliony korun.

Další zajímavostí je ten fakt, že Věci veřejné byly na počátku letošního roku v minusu skoro deset milionů korun. „Věřitelé nám s termíny splácení vycházejí vstříc. Pokud se dostaneme do sněmovny, obdržíme od státu jako příspěvek desítky milionů korun. Všechno splatíme,“ nepochybuje hlavní ekonom strany Radim Vysloužil.

Další informace:
iDnes.cz Věci veřejné čelí podezření, že vzaly od sponzorů miliony v hotovosti


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.