Umožnit jiný svět

V úterý 27. dubna otevírá Masarykova demokratická akademie za mediální podpory Deníku Referendum novou řadu seminářů, jejíž název se kryje s heslem Světového sociálního fóra „Jiný svět je možný“.

(red)

26.04.2010 13:03

Nová řada seminářů chce vytvářet platformu pro dialog v té části občanské společnosti, která hledá či realizuje projekty alternativní vůči neoliberálně pojaté globalizaci, bezohlednému vztahu k životnímu prostředí, násilí při řešení konfliktů, komerční kultuře apod.

Semináře „Jiný svět je možný“ by měly spojit alternativní ekonomy, akademiky, ekologické a mírové aktivisty, bojovníky za práva menšin, odboráře, alternativní umělce, interesované jednotlivce různých zaměření. Mají za cíl uvést do problematiky v jednotlivých oblastech a těm, kteří na konkrétních projektech pracují, sloužit k lepšímu vzájemnému informování a výměně zkušeností.

Ve svém celku pak chtějí nabídnout perspektivu, z níž by bylo možné nahlédnout, zda se ze spolupráce tohoto souostroví „pozitivních deviací“ rýsuje nějaká reálná alternativa vůči uspořádání, které se ocitá ve stále zřejmější krizi, jak o tom svědčí narůstající demokratický deficit v politice i ekonomice, ekologické hrozby a světová ekonomická krize. Výstupem z jednotlivých seminářů by se měl stát též kratší odborný materiál, který bude sloužit k dalším kampaním, prezentaci v médiích apod.

První z řady seminářů nese název „Lokální a komunitní ekonomiky“ a koná se v úterý 27. dubna v 17:00 hodin v Klubu techniků na Novotného lávce 5, Praha 1, v sále č. 319. S úvodními příspěvky vystoupí ekologická ekonomka Naďa Johanisová z Trastu pro ekonomiku a společnost, ekonomka Ilona Švihlíková z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů a ekonom Petr Teplý z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Seminář bude hledat odpovědi na otázky, zda lze podnikat sociálně, jaké jsou možnosti bezúročného bankovnictví, jak změní ekonomická krize zaběhnutý systém bankovnictví či zda je latinskoamerický model komunitní ekonomiky přenosný do ČR. O výstupech ze seminářů budeme na stránkách Deníku Referendum informovat.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.