Senátem prošla lepší ochrana před lichváři

Novela posiluje práva žadatelů o úvěr, neřeší však dostatečně problém rozhodčích řízení.

(jm)

21.04.2010 20:19

240087_mediafax_michal_kalasek

Český stát dosud toleruje, aby lichváři mohli připravit lidi o mnohonásobek původní půjčky. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Vládní návrh zákona na lepší ochranu žadatelů o úvěr prošel jednohlasně Senátem a míří k prezidentovi. Pokud jej Václav Klaus podepíše, lidé budou mít větší šanci ubránit se lichvářům, kteří je za současných podmínek mohou i kvůli malým půjčkám snadno připravit o střechu nad hlavou.

„Není možné, aby někdo, kdo si půjčí deset tisíc, za jediný den prodlení splácení nakonec musel na sankcích vrátit i desetinásobek,“ uvedla při projednávání senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD), která rovněž poukázala na nebezpečí, plynoucí z takzvaných rozhodčích doložek. Ty sice na jednu stranu usnadňují život nestíhajícím soudcům, na druhou stranu ale rozhodci, kteří jsou ekonomicky závislí na poskytovatelích půjčky, v praxi automaticky rozhodují v jejich prospěch.

Podle Sdružení na ochranu spotřebitelů ale zákon zaujatost rozhodců neřeší, stejně jako neřeší ani možnost předlužení žadatele. Poskytovatel úvěru by sice měl u žadatele posoudit jeho schopnost úvěr splácet, sankce za nesplnění této povinnosti ale zřejmě nebude příliš fungovat. Nepoctivým splátkovým firmám by ale mohla hrozit pokuta až pět milionů korun.

Nový zákon také počítá s tím, že člověk bude moci do čtrnácti dnů odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. Dlužník bude mít rovněž možnost vyrovnat své závazky před datem splatnosti, povinností poskytovatele naopak bude mu řádně vysvětlit všechny podmínky.

Další informace:
Novinky.cz Zájemci o úvěry budou zřejmě od příštího roku více chráněni


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.