Výzva k zastavení poprav tří ujgurských intelektuálů

V posledních dnech a týdnech vzrůstají obavy z možných poprav tří významných představitelů ujgurské akademické obce a veřejného života Čeští sinologové proto vyzývají k projevům solidarity.

Bývalý rektor Sin-ťiangské univerzity profesor Tašpolat Téjip byl čínskými úřady zadržen v březnu 2017 před cestou do Německa a následně odsouzen v utajovaném procesu k trestu smrti s dvouletým odkladem za údajný separatismus. Tento odklad v nejbližší době vyprší a absence jakýchkoliv zpráv o osudu ujgurského vědce vzbuzuje podezření, že jej čínské úřady plánují popravit.

Jak dokládá Amy Anderson ve svém článku na Art of Life in Central Asia, expertíza a morální integrita Tašpolata Téjipa jsou v příkrém rozporu s obviněními vznesenými proti němu v rámci kampaně proti „lidem s dvojí tváří“ (liang-mien-žen, termín užívaný k perzekuci ujgurských elit pod záminkou politické nespolehlivosti).

Touto deklarací se připojujeme k Amnesty International, předsedkyni Podvýboru pro lidská práva Evropského parlamentu, Université libre de Bruxelles, Vzdělancům v ohrožení, Asociaci amerických geografů, Společnosti pro studium střední Eurasie, skupině akademiků a umělců a dalším ve výzvě příslušným úřadům Čínské lidové republiky, aby upustily od záměru popravit profesora Tašpolata a žádáme, aby byl tomuto respektovanému intelektuálovi s celoživotním přínosem vzdělání kultuře umožněn veřejný a spravedlivý proces.

Stejné požadavky vznášíme také v případech Dr. Chalmurata Ghopura, významného ujgurského lékaře a ředitele Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Sin-ťiangu, a Sattara Sawuta, bývalého ředitele Odboru vzdělávání Sin-ťiangu. Těm také patrně v nejbližší době vyprší odklad trestu smrti, pokud se tak již nestalo.

Zároveň vyzýváme ostatní univerzity, organizace i jednotlivé akademiky, aby se přidali k našemu projevu solidarity s Tašpolatem Téjipem, Chalmuratem Ghopurem a Sattarem Sawutem.

Olga Lomová, ředitelka Ústavu Dálného východu, profesorka čínské literatury, Univerzita Karlova
Ondřej Klimeš, vědecký pracovník, Orientální ústav Akademie věd České republiky
Projekt Sinopsis
Jichang Lulu, nezávislý badatel

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.