Prolomit jasným hlasem brebentění popíračů

Otevřený dopis Gretě Thunbergová zveřejnila legendární americká písničkářka včera na své facebookové stránce.

Joan_baez_cb

Joan Baezová

27.09.2019 09:50

Psát o klimatu teď

Covering_climate_now_logo

Akce světových médií za důkladnější psaní o klimatické krizi #Coveringclimatenow


Covering Climate Now, neboli Informovat o klimatu teď, je akcí světových médií, jejímž cílem je hledat cesty, jak důkladněji referovat o tématu klimatické krize. Projekt zahájila americká média The Nation a Columbia Journalism Review, jeho stěžejním partnerem je britský deník The Guardian.

Účastní se jej na dvě stě padesát světových médií různých velikostí ze všech koutů světa. Všechna účastnící se média se zavázala publikovat v týdnu od 15. do 22. září před newyorským klimatickým summitem větší množství textů k tématu a podle úvahy je sdílet s kolegy. Deník Referendum je spolu se slovenským Denníkem N jedinou novinářskou organizací v regionu, která se akce účastní.

V jejím rámci vycházejí v DR nejméně dva texty denně, jak původní, tak překlady materiálů, k nimž máme přístup jako účastníci spolupráce. Deník Referendum je jediným českým médiem, jež téma změn klimatu sleduje dlouhodobě a systematicky. Od účasti ve spolupráci světových novinářských organizací si slibujeme, že by mohla přispět k tomu, aby se nejvážnějšímu tématu dneška začala v patřičné, daleko větší, míře věnovat i další česká média.

Všechny texty zevřejněné v rámci Covering Climate Now přehledně zde, všechny texty k tématu klimatické změny pak zde.

Milá Greto

děkuji ti, že jsi přijela do naší země říct pravdu do očí nejmocnějšímu státu na světě.

Opevněná centra bohatství a moci nás staví do první řady zodpovědných za ekologickou katastrofu, za šesté vymírání, za možný konec civilizace, jak ji dnes známe.

Před třiceti lety na Bratislavské lyře podpořila Joan Baezová odvážně československý disent. Foto Archiv C&K Vocal

Jediný způsob, jak můžeme přicházející apokalypse čelit je zformováním masového zdola organizovaného hnutí. To znamená ručit za slova činy. To znamená přijímat rizika. To znamená odvahu prolomit jasným hlasem brebentění popíračů.

Tedy přesně to, co dnes děláš ty, a spolu s tebou další osvícení mladí lidé na Zemi.

V naší zemi je také druhá část lidí, slušných, jež tvé vystoupení hluboce zasáhlo. Jako příslušnice této části Ameriky se ohlížím za svým životem, abych se ujistila, zda jsem v něm obstála způsobem, který od nás žádáš ty a naše vnoučata. Doufám, že ano.

A dobře věz, že pokud se dospělí politici – což je v daném případě protimluv – uchylují k tomu, aby tě napadali, pak děláš nesporně dobrou věc.

V hluboké úctě

Joan Baezová

Přeložil JAKUB PATOČKA

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jindřich Kalous - důchodce

Pátek, 27.Září 2019, 17:19:56

Díky za překlad, Jakube.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.