CIA věděla, že se chystá sovětská invaze do ČSSR v roce 1968

Americká zpravodajská služba CIA zveřejnila své dokumenty o invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Je mezi nimi i varování z 2. srpna 1968, že Sovětský svaz vytvořil rozsáhlou invazní sílu.

(ib)

17.04.2010 16:00

Zz

Když Finové protestovali proti invazi, prezident Johnson asi litoval, že CIA nevěřil. Foto Wikimedia Commons

CIA dokumenty zveřejnila během sympozia, které se konalo v prezidentské knihovně tehdejšího prezidenta Lyndona Johnsona. Konference se zabývala rolí zpravodajských služeb při varování před událostmi tohoto typu a poučením, jež si tajná služba z invaze vzala do budoucnosti.

CIA masivní zbrojení a přípravu sovětských vojenských sil před vpádem do Československa v roce 1968 detailně sledovala a varovala prezidenta Johnsona, že by vojenská akce sovětských sil mohla nastat. Vypovídají o tom dokumenty zveřejněné v pátek.

Dokument ze dne 2. srpna 1968 obsahuje varování ohledně toho, že sovětská armáda vybudovala dostatečnou útočnou sílu v rekordním čase dvou týdnů. Sovětská armáda povolala zálohy na běžná cvičení, ale již za osmnáct dnů je vyslala do Československa, aby zastavily ekonomické a politické reformy.

Podle historika z oddělení historických sbírek CIA Petera Nyrena se jedná o důkaz, že CIA ve strategickém varování neselhala. CIA sice neinformovala prezidenta o dni vojenského vpádu, ale podle Nyrena dokumenty jasně ukazují, že CIA informovala o bezprecedentním objemu příprav sovětské armády a Johnson o tom byl prokazatelně informován.

Dokument z 10. května 1968 ukazuje, že CIA věděla o úpadku vzájemné trpělivosti mezi Československem a SSSR. Vztahy mezi oběma zeměmi nazvala přímo krizí. Tehdejší analytici CIA předpověděli, že krize vztahů vyústí krátce ve vojenskou intervenci.
20. srpna 1968, den před invazí CIA upozornila, že sovětské špičky přerušily letní dovolenou kvůli naléhavé schůzce. Ředitel CIA Richard Helms upozornil prezidenta Johnsona, že je to pravděpodobně znak invaze. Johnson tento závěr odmítl.

Další informace:
Miami Herald CIA monitored Soviet forces before 'Prague Spring'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.