Nechceme v Brně obchod se smrtí

Zveřejňujeme prohlášení brněnských zastupitelek a zastupitelů, kteří vyzývají město, aby nepodporovalo probíhající veletrh IDET zaměřený na obchod se zbraněmi.

Tento týden probíhá na brněnském výstavišti veletrh IDET zaměřený na podporu vývozu produktů českých zbrojařských firem. My, brněnské zastupitelky a zastupitelé považujeme akci v mnoha ohledech za problematickou a vyzýváme vedení města Brna jako vlastníka společnosti Veletrhy Brno (BVV), aby hledalo cesty, jak konání této akce zamezit.

Vývoz vojenského materiálu z České republiky do nesvobodných zemí, jako je například Saúdská Arábie, řada evropských zemí již zcela zastavila. Pro české exportéry je ale tato země stále obchodním partnerem. V situaci, kdy Ministerstvo zahraničních věcí ČR hrubě zanedbává svou úlohu při regulaci vývozu zbraní, považujeme za krajně nevhodné, aby se veletrhy s tímto zaměřením v Brně konaly.

Autoritářské Turecko, které tvrdě zasahuje proti odpůrcům současného režimu i proti kurdské menšině na území sousední Sýrie a Iráku, bylo hlavní partnerskou zemí předchozího ročníku veletrhu IDET v roce 2017. Výroční zpráva IDETu z roku 2015 přiznává účast delegací Egypta nebo Íránu i zájem delegace Saúdské Arábie o produkci českých zbrojařů.

Souběžné pořádání veletrhů bezpečnostní a požární techniky považujeme za zástěrku, která má odvést pozornost od tématu využívání vystavených zbraní. Zvlášť v době globálního ohrožení terorismem pokládáme podporu vývozu zbraní do nestabilních oblastí, autoritářských režimů či zemí, které podporují válečné konflikty, za nerozumnou a město by se na ní nemělo podílet.

Milada Blatná, starostka městské části Komín
Jasna Flamiková, zastupitelka městské části Brno-střed
Marika Kupková, zastupitelka městské části Brno-střed
Dalibor Levíček, zastupitel městské části Líšeň
Pavla Lukešová, zastupitelka městské části Brno-střed
Petr Machálek, místostarosta městské části Žabovřesky
David Oplatek, zastupitel městské části Brno-střed
Michal Sadílek, zastupitel městské části Líšeň
Monika Šimková, zastupitelka městské části Bystrc
Jana Šťastná, zastupitelka městské části Židenice

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.