Sezóna navíc pro tuleně: o jejich kůži není zájem

Zákaz dovozu tuleních výrobků do EU a mírná zima způsobily, že kanadští lovci tuleňů letos pravděpodobně prodělají. O tulení kožešiny není zájem a kvůli tání ker zvířata hledají úkryty mimo tradiční loviště.

(len)

15.04.2010 20:05

2358201565_059b104dd6

Lov tuleňů byl v Kanadě zachován i přes protesty ochránců zvířat. Podle oficiálního výkladu se jedná o tradiční způsob eskymácké obživy. Foto Tuftronic10000, flickr.com

Kvůli nedostatku mořského ledu po jedné z nejteplejších zim, které Kanada pamatuje a evropskému bojkotu na dovoz tuleních výrobků bude letošní sezóna jednou z nejhorších i pro lovce přímořských savců. Na základě vyjádření kanadských úředníků a samotných lovců o tom informovala AFP.

Kanadská ministryně rybolovu Gail Sheaová v březnu zvýšila kvótu pro přípustný odlov tuleňů na 330 tisíc kusů. Učinila tak i přesto, že Evropská unie zakázala pod tlakem ochránců přírody na své území příslušné zboží dovážet. Jak ale připomíná francouzská agentura, většina z šesti tisíc registrovaných lovců tuleňů musela zůstat letos doma. Mnoho z nich nemůže najít kupce pro svůj úlovek, anebo kvůli nedostatku ledových ker, kde většinou odpočívají mláďata, tuleně vůbec ulovit.

„Kvůli snížení poptávky na trhu jsme museli podstatně omezit i lov,“ prozradil novinářům zmocněnec kanadské vlády pro řízení rybolovných zdrojů Larry Yetman. Z přístavů v Newfoundlandu tentokrát vyjelo pouze padesát lodí místo obvyklých pěti set.

Ceny za tulení kožešinu jsou přitom dvojnásobně vyšší než vloni – dosahují až jedenadvaceti dolarů za kus. „Každý lovec tuleňů by za tuto cenu klidně vlezl na led, kdyby měl komu kožešiny prodat,“ uvedl Yetman. Za stávající situace je ovšem pravděpodobné, že bude veškerá poptávka nasycena do několika dnů.

Kanadská vláda se nyní snaží dojednat možnost zvýhodněného prodeje tuleních kožešin na asijské trhy. Stížností u Světové obchodní organizace napadla rovněž zákaz EU. Podle Yetmana je ale nepravděpodobné, že by se jednání uzavřela do konce letošní lovné sezóny. „Odhaduji, že lovci dosáhnou přibližně patnácti procent povolené kvóty," dodal pro AFP.

Další informace:
AFP Canada's seal hunt to close early after low harvest


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.