Doplňovací senátní volby v Praze vyhrál Smoljak. STAN má nejsilnější klub

Doplňovací volby do Senátu v Praze 9 skončily podle očekávání úspěchem liberálního nestranického kandidáta za STAN, scénáristy a obhájce veřejnoprávních médií Davida Smoljaka. STAN má díky jeho zvolení největší senátorský klub.

(jk)

15.04.2019 17:15

Davidsmoljak

David Smoljak (STAN) ve Senátu nahradil Zuzanu Baudyšovou (ANO). Foto Archiv DS

Senátorku Zuzanu Baudyšovou (nestr. za ANO), jež na konci ledna ze zdravotních důvodů složila mandát, nahradí ve funkci zastupitel městské části Praha-Vinoř a scénárista David Smoljak (nestr. za STAN). V pátek a sobotu o tom rozhodli voliči ve druhém kole doplňovacích voleb v Praze 9. STAN díky Smoljakovu zvolení překonal ODS v počtu senátorů a stal se nejsilnějším politickým subjektem v horní komoře parlamentu.

Smoljak uspěl u téměř šedesáti procent voličů. Po prvním kole jej přitom od hlavního soupeře, dlouholetého starosty Prahy 9 za ODS Jana Jarolíma, který ve volbách kandidoval s podporou KDU-ČSL a Svobodných, nedělilo ani 150 hlasů. Potvrdilo se tak, že kandidátům ODS se obtížněji získávají hlasy voličů jiných stran. Legitimitu mandátu každopádně nepříznivě ovivňuje fakt, že k volebním urnám v obvodu přišlo pouze 11,45 procenta oprávněných voličů.

Nový senátor prosazuje liberální a proevropskou politiku. Netají se kritickým postojem k prezidentovi Miloši Zemanovi či premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Jsem rád, že máme nezávislou justici a státní správu, ale obávám se, že současná moc by nejradši i je zařadila do svého holdingu,“ uvádí Smoljak v základních tezích svého programu spolu s kritikou vlády, která se podle něj „opírá o hlasy komunistů a extrémistů a přenechává jim stále více prostoru“.

Senátor kandidoval za STAN kvůli přízni k jejímu regionálnímu původu a fungování. „Je to strana, které dlouhodobě držím palce, líbí, že se mi, že vznikla zespodu, z regionů, že to není strana, kterou by si založil bohatý podnikatel a najal si do ní loajální lidi,“ řekl krátce po svém vítěství na víkendovém sjezdu STAN.

Volební souboj Smoljaka s Jarolímem proběhl korektně a bez větší rivality. „Přeji (Smoljakovi), aby mu to fungovalo a přinesl něco dobrého celé České republice. Kampaň před druhým kolem byla férová, nikdo se nesnížil k nekalostem a oba jsme vystupovali pozitivně,“ řekl Jarolím ČTK krátce po oznámení výsledku volby.

Nový senátor se dočkal gratulace i od KDU-ČSL, která ve volbách podpořila jeho konkurenta. „Výsledek v každém případě znamená posílení Senátu jako pojistky ústavnosti,“ napsal na Twitteru předseda lidovců Marek Výborný a Smoljakovi poblahopřál. „Nejsou v politice jen vítězství,“ poznamenal.

Zvolení Smoljaka vítají liberální politici napříč spektrem
Ke gratulacím se připojili i další politici. „Je to dobrá zpráva pro nás všechny, protože Senát se stává skutečnou pojistkou proti populistické svévoli této vlády,“ napsal k výsledku voleb předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podobně se vyjádřil i místopředseda Senátu Jiří Růžička (nestr. za TOP 09 a STAN) či senátor Jiří Drahoš (nestr. za KDU-ČSL, Zelené, STAN a TOP 09). Ti Smoljaka spolu s kolegou Markem Hilšerem (nestr.) podpořili již během kampaně.

David Smoljak je synem režiséra a spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana Ladislava Smoljaka. Po absolvování studia scenáristiky a dramaturgie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze pracoval v nejrůznějších tištěných i audiovizuálních médiích.

Během devadesátých let mimo jiné vedl kulturní rubriku časopisu Reflex a věnoval se dramaturgii publicistiky televize Nova. V rámci působení na Nově se Smoljak podílel i na sitcomech Comeback či Ulice.

Nový senátor patří k dlouhodobým zastáncům nezávislosti veřejnoprávních médií. Minulý rok přispěl k založení petice na obranu České televize a Českého rozhlasu proti výpadům některých ústavních činitelů. Tu podpořilo šestnáct tisíc lidí.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.