Východ Austrálie pustoší miliony sarančat

Krátce po březnových povodních se na východě Austrálie rozmnožila sarančata do ohromných počtů. Hmyz se dnes pohybuje na území o velikosti Španělska a ničí pole i pastviny.

(len)

14.04.2010 17:20

A

Sarančata se v Austrálii rojí každý rok, letos však v nezvyklých počtech. Foto archiv Beauty of Nature.

Roje sarančat zaplavily východ Austrálie. Dravý hmyz se rozmnožil po březnových povodních a s počátkem dubna vylétl za potravou. Podle zpravodajů AFP kobylky devastují ohromné plochy obdělané půdy. Nálety byly zaznamenány v oblasti o rozloze Španělska.

„Sarančata se rozšířila od Longreach v Queenslandu na severovýchodě po Melbourne a Adelaide. To je přibližně pět set tisíc kilometrů čtverečních," uvedl předseda Australské komise pro pohromy způsobené kobylkami Chris Adriaansen.

Některé roje jsou podle Adriaansena tak veliké, že pokryjí tři sta čtverečních kilometrů o hustotě přibližně deset kobylek na metr čtvereční.

Australská média hovoří o tom, že hmyz už zničil tisíce hektarů plodin, především rané obilniny. Napadá také zahrady a sady v zemědělských oblastech.

Podle Adriaansena se nicméně hmyz živí především na pastvinách. Na nich by se měl v příštích měsících ještě rozmnožit. „S příchodem září a října očekáváme ve vnitrozemí další velkou invazi,“ uvedl pro AFP.

Australané předpokládají, že roje napadnou i jižní Queensland a Nový jižní Wales. Také tyto oblasti postihly v březnu po deseti letech sucha rozsáhlé záplavy.

Další informace:
France24 Locust plague hits eastern Australia


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.