A zase ty odposlechy. Média se státními zástupci hrají nečistou hru

Komentář Roberta Maleckého: Nemusí člověk Jaroslava Faltýnka a Babišovo hnutí ANO zrovna milovat, aby mu neušlo, že na aktuální kauze s údajnou korupcí kolem Kapsche a antimonopolního úřadu něco zapáchá.

154831419980041654

Robert Malecký

11.03.2019 10:51

Hlídací Pes

Fireshot_capture_24_-_darujte_i_hlidacipes

v Deníku Referendum


Redakce Deníku Referendum se dohodla s Ústavem nezávislé žurnalistiky na spolupráci, v jejímž rámci budeme přebírat z jeho platformy Hlídacípes.org zhruba tři texty měsíčně. Spolupráce začíná 1. února 2017. Z Hlídacího psa, který je prostorem kvalitního novinářství ve veřejném zájmu, budeme vybírat zejména články, o nichž se domníváme, že vhodně doplňují naši vlastní práci.

Je to pořád stejná písnička: Státnímu zastupitelství v rané fázi trestního řízení mediálně pomáhají odposlechy, které se ve správnou chvíli objeví jako vhodná argumentace dokreslující příběh viděný očima orgánů. Zápach je pochopitelný, je to totiž tradiční český prokurátorsko-mediální hnůj.

„Faltýnkovy výmluvy neobstojí. Odposlechy jsou zdrcující.“ Toto není komentář soudce, který ve vrcholné fázi procesu triumfuje a vynáší svůj soud a komentář k právě vynesenému rozsudku. Jde o titulek článku na serveru Novinky.cz, který odkazuje na sobotní článek deníku Právo. A v něm novináři na cucky trhají Faltýnkovu veřejnou obhajobu.

Právo píše: „Chtěl jsem najít řešení nejlepší pro stát,“ tvrdil a později ještě přidal, že prý k tomu měl jako člen tzv. dopravní koaliční rady mandát. Jenže podle zjištění Práva ani jedno, ani druhé není pravda. Usvědčují ho totiž policejní odposlechy i ministerstvo dopravy.

Pomineme, že ani policejní odposlechy, i kdyby je měl redaktor vytištěné v rámečku s vlastnoručním podpisem Ivo Ištvana, nikoho z ničeho neusvědčují. Prostě ne, a už vůbec ne samy o sobě. Redaktor nezná kontext, neví, jak byly odposlechy „redakčně“ policií zpracovány. Má jen kus textu, který mu někdo podstrčil. Někdo, o kom se stoprocentní jistotou ví, že má zájem v probíhajícím trestním řízení.

Parlament-9Zda Faltýnkova zdůvodnění obstojí či neobstojí, nerozhodují novináři na základě odposlechů. Foto archiv DR

Naopak si řekneme, kdy a pouze kdy odposlechy někoho z něčeho usvědčují: pokud jsou v souladu se zákonem vyhodnoceny soudem. Proto ona úvodní zmínka o soudci.

Připomeňme to, co zjevně není široké veřejnosti dostatečně známo: odposlechy se pořizují pro účely trestního řízení. Buď jsou zaznamenané hovory takzvaně zprocesovány, a pak se jimi zabývá soud. Nebo jsou pro trestní řízení nepoužitelné, takzvaně nezájmové, a mají být zničeny. Nikde v trestním řádu nenajdeme zmínku například o tom, že by se odposlechy pořizovaly ke zvýšení čtenosti médií nebo pro obveselení jejich publika.

Přípravné trestní řízení, tedy všechno do okamžiku zahájení soudního líčení, je z podstaty neveřejné. Čo si predstavujetě pod takým pojmom neverejné, Kefalín? Především fakt, že si nečteme odposlechy v novinách, kdykoli se to státnímu zastupitelství coby pánovi trestního řízení hodí.

Občasnému argumentu, že přece není zřejmé, kdo odposlechy vynesl, se vysmějeme. Předně i zde platí známé cui bono a i na Faltýnkově případu zřetelně vidíme, čí verzi mají odposlechy podpořit, a čí naopak rozbombardovat.

Pak je zde samozřejmě uvažovatelná varianta, že odposlechy nevynáší nikdo ze státního zastupitelství, ale tečou od policie. Což je ovšem opět věc státního zástupce, aby ze svého trestního řízení neměl holubník.

Střelí se do vlastní nohy?
K vedení trestního řízení ze strany policie samozřejmě patří i nějaká ta taktika. Známe to dobře: brzké ranní probuzení a domovní prohlídky, nátlak vazbou, realizace v době, kdy se předseda vlády shodou okolností realizuje v Bílém domě. Jsou to věci na hraně zákonnosti, které si ovšem policejní orgán obhájí, a mají dokonce i zastání v některých nálezech Ústavního soudu.

Nikde se ovšem nedočteme zákonné opatření, podle něhož policejní orgán nebo státní zástupce činný v trestním řízení spolupracuje s mediálními domy na podpoře svého příběhu. Budou se s tím muset orgány smířit, ale postavení obviněných či vyšetřovaných je prostě takové, že mohou na svou obhajobu uvádět v podstatě cokoli, a to i veřejně. Oni sami naopak takovou možnost nemají, a už vůbec ne trousení odposlechů, což je samozřejmě trestný čin.

Mimochodem – v mediálně tolik propírané kauze Nagyová-Nečas, která po šesti letech skončila podmínečnými tresty, zveřejnila MF Dnes odposlechy z intimního života dvojice. V roce 2014, tedy dávno předtím, než je za souhlasného mručení novinářů přehrával soud.

Podmínky zmiňujeme proto, abychom naznačili jistý nepoměr: vynesení odposlechů je totiž trestný čin, který, pokud by byl prokázán, může pachatele stát možná tvrdší trest, než byla celá podstata kauzy Nagyová. Jenže, světe div se, státní zastupitelství nic takového, stejně jako v jiných podobných kauzách, nevyšetřovalo. Nebo vyšetřit nedokázalo. Což je v důsledku totéž.

Celkem rozumíme motivaci toho, kdo prostřednictvím vypuštěných odposlechů masíruje veřejnost a točí příběh k obrazu svému. Zároveň je třeba si jasně říct, že úlohou státního zástupce je vést trestní řízení férově, v mezích zákona. Pokud selhává, nemá na svém místě co dělat. A už vůbec ne na exponovaném místě na vrchním státním zastupitelství, kde by člověk právem očekával, že jsou žalobci schopni připravit obžalobu „standardními prostředky“.

Existuje argument o významném veřejném zájmu. Zájmu rozbít Faltýnkovu obhajobu, neboť jde o veřejnou osobu. A to za použití jakýchkoli prostředků, tedy i odposlechů. Proti tomu namítneme, že existuje významně větší veřejný zájem na tom, aby zde trestní řízení probíhalo podle práva. Kde ho jednou ohnou proti Faltýnkovi, zítra ohnou proti komukoli jinému. Spravedlivý proces pro Jaroslava Faltýnka (pokud bude případně obviněn) je to, co nás s jeho zájmy spojuje.

Takový proces nám tu – aspoň co se velkých ryb týče – chybí. Zatím vidíme a cítíme totéž, co v předchozích srovnatelných kauzách, ať už se týkaly ODS, Věcí veřejných nebo teď hnutí ANO. Hnůj a smrádek.

A co si myslíte vy? Diskuse (8 příspěvků)

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Proč dělá DR Faltýnkovi obhájce? Pondělí, 11.Března 2019, 14:59:13

Jen proto, že se do něj pouští Novinky a Právo? A jak ví, že se jedná o "prokurátorsko-mediální hnůj"?

Není pravděpodobnější, že je to akce samotného Babiše?

Anebo sofistikovanější PR ANO?

David Unger - psycholog, Kroměříž

Třeba je to skutečně tak, Pondělí, 11.Března 2019, 16:45:23

že je důležitý spravedlivý proces a dlouhodobě se jedná o závažný problém úniku odposlechů do médií jednou v zájmu této, jindy zase v zájmu jiné mocenské kliky. Tak tomu článku rozumím já.

Ale vy už zřejmě na spravedlnost a zachování právního státu nehrajete, jde jen o boj tzv. vlastní pravdy teď konkrétně proti zlu zvanému Babiš. Také pohled. Ale s demokratickým právním státě už to nemá nic společného.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Cílené úniky a spravedlivý proces Pondělí, 11.Března 2019, 16:54:31

Jistě, souhlasím s tím, že cílené úniky do médií jsou velkým problémem naší demokracie a že tímto způsobem lze stěží dosáhnout spravedlivého procesu. Ale za stejně velký problém považuji to, že se mluví o "prokurátorsko-mediálním hnoji". Pokud to médiím nedali státní zástupci, tak kdo se jich zastane? A mohou média takový materiál nepublikovat, pokud ho dostanou? A tento článek je čirá spekulace, není tu žádný důkaz, že materiál médiím poskytli státní zástupci a už jsou hned klasifikováni jako hnůj.

Pavel Kolařík - informatik

Speciálně pro zdejší Babišovy advokáty Pondělí, 11.Března 2019, 17:46:52

Oni vědí, kteří...

http://blog.aktualne.cz/blogy/vladimir-just.php?itemid=32874

Jaroslav Hajek - Přisluhovač globálního kapitalismu, Mnichov

Cui bono Pondělí, 11.Března 2019, 18:23:31

...ale bez "cui".

Autor jaksi pomíjí podle mě nejjednodušší možné vysvětlení, že odposlechy někdo z policie či zastupitelství Právu prostě prodal, aby si vydělal. To by jistě nebylo poprvé.

Naopak spekulace o politickém boji jako obvykle neobsahuje informaci, kdo by měla být ta druhá strana, snažící se poškodit nebohého Faltýnka. Autor zde zřejmě předpokládá, že my "všichni hoši, co spolu chodíme", dobře víme, kdo "oni" očerňovatelé jsou, takže se neobtěžuje to napsat. Je to kampaň, jak by pravil předseda, a čí, to si dosaďte.

David Unger - psycholog, Kroměříž

I ty poslechy se mohou prodávat, Pondělí, 11.Března 2019, 19:25:35

protože nejde o pravdu a spravedlnost, ale o nálepky, které se rozdají. Proto zřejmě mnohým tento článek nesedí. Nepálí čarodějnice, ale naopak nutí čtenáře rozlišovat mezi jevem a podstatou, mezi personifikovaným a systémovým zlem.

Pavel Kolařík - informatik

Vaše úloha bude čím dálo těžší, Pondělí, 11.Března 2019, 19:45:3

pane Ungere - a někteří další.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zasadni-dukazy-cislo-9-10-a-11-babisuv-stret-zajmu-oduvodnil/r~12d710aa441311e9b9980cc47ab5f122/

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

K tomu názvu diskusního příspěvku pana Hájka Úterý, 12.Března 2019, 11:58:27

mě napadá, že miliardářů je vícero.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.