Postřeh z Afghánistánu: kukuřice je horší než opium

Bujné výpěstky ze semen, jež byly afghánským zemědělcům dodány jako rozvojová pomoc, využívají stále víc také vzouřenci. Reportér listu The Guardian popisuje jak.

(len)

18.04.2010 18:30

Dsc00961

Některé typy výbušnin lze nalézt až po odstranění hustého porostu. Zejména kukuřičná pole bývají často ničena krátce před sklizní. Foto ISAF Public Affairs

Britští vojáci hlídkující v údolí řeky Hílmand ve stejnojmenné afghánské provincii musejí čelit nové hrozbě – přepadům a nastraženým výbušninám, které vede, respektive odpaluje Tálibán z hustých kukuřičných polí. Reportáž z oblasti přinesl v týdnu list Guardian.

Okolí řeky Hílmand patří k nejúrodnějším oblastem země. Tradičně se zde pěstoval zejména mák, z něhož se posléze dělalo opium. V roce 2007 však rozdala agentura pro rozvojovou pomoc při vládě Spojených států (USAID) místním farářů 288 tun kvalitní kukuřičné satby a 1 400 tun hnojiv. Do dvou let obklopily řeku husté, až dva a půl metru vysoké kukuřičné lány, které jsou skvělým úkrytem pro vzbouřence a jejich podomácku vyrobené výbušniny.

Velicí důstojník na oblastní základně Keenan Olly Brown dělá v současné době všechno, aby přesvědčil místní zemědělce pěstovat na polích jiné plodiny, píše pro britský deník Jon Boone. V kampani farmářům nabízí semena vodního melounu, zeleného hrášku i šafránu. Utlumil dokonce i ničení polí s makovicemi, jež má nařízeno shora. Pro Browna, který v Keenanu velí sto dvaceti britským vojákům, je podle vlastních slov důležitější než válka proti drogám vytlačení povstalců ze zemědělských oblastí a ochrana vojáků před improvizovanými výbušnými zařízeními (IED).

Podle Guardianu se technologie pro detekci IED za poslední léta zlepšila. Stejně tak se ale ve výrobě výbušnin zdokonalili i příslušníci Tálibánu. Za poslední měsíc se v oblasti objevily dokonce dřevěné bomby, v nichž je k odpálení používána chemická reakce. Detektory kovů jsou v těchto případech k ničemu. Zařízení je možné nalézt pouze dle narušené půdy.

Státy NATO sice v Afghánistánu investují do projektů, jenž mají omezit pěstování máku, plány však mnohdy nedomýšlejí. Kvůli své bezpečnosti musejí vojáci v Hílmandu často osázená pole zničit, což místní obyvatelstvo logicky popuzuje. Děje se tak i navzdory skutečnosti, že britská armáda většinou škodu uhradí, dodává Boone.

Další informace:
The Guardian Why corn not opium is Afghanistan's deadliest crop
USAID Info USAID Distributes Corn and Peanut Seed to Helmand Farmers


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.