Věci veřejné chtějí proti deficitu bojovat daňovou amnestií

Směsice levicových a pravicových opatření v ekonomickém programu strany Radka Johna není dle ekonomky Švihlíkové příliš vnitřně provázána.

(jm)

13.04.2010 17:48

282341_mediafax_mikulas_krepelka

Předseda Věcí veřejných Radek John. Jeho strana se chce s ekonomikou vypořádat zprava i zleva. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vypořádat se s rozpočtovým deficitem v době krize bude podle Věcí veřejných nejlepší prostřednictvím podpory podnikání. Ke zlepšení hospodářské situace by rovněž měly pomoci celkem osmdesátimiliardové rozpočtové škrty ve výdajích spolu se čtyřicetimiliardovým navýšením příjmů. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové však mají návrhy Věcí veřejných jen malou vnitřní provázanost.

Mezi deset úsporných opatření patří snížení platu státních úředníků o deset procent, snížení provozních nákladů ministerstev o dvacet procent, změna zákona o veřejných zakázkách, cenové limity na stavbu dálnic, snížení poslaneckých náhrad na polovinu, omezení státní podpory stavebního spoření a uvolnění na trhu práce.

„Změnou zákona o veřejných zakázkách bychom rádi ušetřili padesát až šedesát miliard korun," citovala ČTK stranického experta na ekonomiku Kamila Jankovského.

Navýšit státní příjmy hodlá strana zvýšením daní a omezením daňových výjimek. Mezi opatření zajišťující dodatečné příjmy nicméně experti Věcí veřejných zařadili rovněž strop pro odvody sociálního a zdravotního pojištění, zrušení dědické a darovací daně a rovněž daňovou amnestii na přiznané finanční prostředky uložené v zahraničí. Toto poslední opatření by podle Michala Babáka z Věcí veřejných mělo přinést kolem osmi miliard korun. Zdanění prostituce, které strana rovněž plánuje, by mělo vynést další jeden a půl miliardy.

Švihlíková: Jako celek to posrádá logiku
„Těžko říci, zda by to opravdu přineslo avizované příjmy. Je třeba si ale uvědomit, že když stát z něčeho čerpá daně, zároveň tím tu činnost legitimizuje. Zkrátka tu proti sobě stojí ekonomický a morální aspekt," poznamenala k návrhu na zdanění prostituce ekonomka Ilona Švihlíková, podle které je ale hlavní problém ekonomického programu Věcí veřejných malá vnitřní souvislost jednotlivých návrhů.

„Je to soubor neprovázaných opatření. Jednou rukou by chtěli podpořit učitele, drouhou zase budovat malý stát. Zdá se, že si vybrali zajímavé věci z programů různých stran a pak to chaoticky slepili dohromady, jako celek to postrádá elementární logiku," uvedla Švihlíková s tím, že ani některé jednotlivé nápady by pravděpodobně nefungovaly.

Například zavedení stropů na sociální a zdravotní pojištění by podvázalo rozpočtové příjmy, které jinak Věci veřejné hodlají zachránit. „Je třeba zdůraznit, že zavedení stropů přispělo k onomu loňskému velkému schodku. Stropy tohoto typu působí degresivně, vyspělé země to ale mají obráceně, mají zavedenou progresi," komentovala to Švihlíková.

Podle ní je rovněž nepromyšlená avizovaná daňová amnestie: „ODS slibovala, že snížení daní omezí útěk do daňových rájů; místo toho jsme ale v útěcích zaznamenali rekord. Daňová amnestie obecně nic nepřinese a samotná Česká republika s problematkou daňových rajů navíc zmůže jen málo. Měli bychom spíše tlačit na zavedení minimální daně v rámci Evropské unie, což by zamezilo daňovému dumpingu, a podpořit Německo v jeho boji proti daňovým rájům," řekla Švihlíková.

Reakce na skutečnost, že české dálnice patří mezi nejdražší na světě, podle ní zase nejde až do důsledků. „Hlavní problém při stavbě dálnic je spíše v propojení určitých firem s určitými politiky, což je ale u nás obecně problém státních zakázek. Nejsem si jistá, jestli tento problém vyřeší nějaké limity. Chce to především prosadit transparentnější výběrová řízení," uvedla Švihlíková.

Další informace:
Věci veřejné Ekonomický program Věcí veřejných
ČTK Věci veřejné představily program pro úspory ve státním rozpočtu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.