Premiéra filmu Oko nad Prahou

Ve středu 14. dubna se v kině Lucerna uskuteční premiéra filmu Olgy Špátové Oko nad Prahou. Dokument se zabývá životem Kaplického Chobotnice, tedy projektem Národní knihovny.

(ib)

11.04.2010 09:52

Zz

Dům, který urazil estetické cítění Václava Klause. Foto ČT

Oko nad Prahou je snímkem o posledních dvou letech Kaplického života, které vyplnil boj za progresivní architektonický projekt. Příběh začíná 2. března 2007, kdy byl v pražském Klementinu Jan Kaplický se svým studiem Future Systems vyhlášen vítězem mezinárodní architektonické soutěže o novou budovu Národní knihovny.

Dokument chronologicky představuje vývoj událostí okolo projektu. Sleduje, jak se radikálně měnily názory na něj u pražských funkcionářů, hlavně pak u primátora Pavla Béma. Film zaznamenává vývoj podoby knihovny od doby, kdy ji architekt představoval novinářům, až k fázi, kdy byla budoucnost projektu beznadějná.

Olga Špátová zachytila i chvíle, kdy se Kaplický ke svému projektu musel stavět i jinak než jen jako architekt a svádět o něj politický boj. Snímek zachycuje i chvíle, kdy Kaplický, přestože vítěz mezinárodní soutěže, musel sám před pražskými úředníky a politiky svůj projekt obhajovat poté, co prezident Václav Klaus projekt veřejně odsoudil.

Oko nad Prahou. Režie Olga Špátová. ČR, 2010. 78 minut.A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.