Ústavní soud podruhé zrušil plán reorganizace firmy na biopaliva Oleo Chemical

Případ krachující firmy Oleo Chemical se komplikuje. Ústavní soud již podruhé zrušil plán na reorganizaci firmy na podnět koupelnové společnosti Ravak kvůli nedostatečnému zdůvodnění. Rozhodovat bude opět Městský soud v Praze.

(rk)

09.07.2018 13:51

_mg_5486_-_version_2

Ústavní soud v pondělí dopoledne podruhé zrušil reorganizaci firmy na biopaliva druhé generace Oleo Chemical. Foto Shell, www.shell.com

Ústavní soud v pondělí dopoledne podruhé zrušil reorganizaci firmy na biopaliva druhé generace Oleo Chemical, která je v insolvenčním řízení. Plánované fúzi s firmou Temperatior podnikatele Grzegorze Hóty se snaží zabránit příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak, který firmě poskytl peníze na investice do modernizace technologií.

Už v květnu Ústavní soud na podnět Ravaku a Shadbrook Enterprises Limited odložil vykonavatelnost rozhodnutí Městského soudu v Praze, který reorganizaci povolil. Obě firmy si stěžovaly na nedostatečné zdůvodnění pro reorganizaci, což Ústavní soud opakovaně potvrdil.

„Za dostatečné odůvodnění soudního rozhodnutí totiž nelze považovat výčet a citaci zákonných ustanovení aplikujících se na danou situaci s velice stručným zdůvodněním postupu soudu, kdy v tomto zdůvodnění postupu není jednotlivě reagováno na námitky stěžovatele," uvedl Ústavní soud v nálezu.

Kromě povolení reorganizace se rozhodnutí soudu týká také ustanovení znalce k ocenění majetkové podstaty, dále výzvy k předložení aktualizovaného reorganizačního plánu a nařízení přezkumného jednání.

Reorganizace má podle Oleo Chemical zajistit pokračování výroby biopaliv druhé generace, zachovaní osmdesáti pracovních míst a také nejvyšší možný výnos pro věřitele. Podle Ravaku jde však o plán k ovládnutí firmy Temperatiorem.

Odvolací soud navíc letos pravomocně odsoudil bývalé majitele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka a Petra Kmetě, obchodního partnera podnikatele Ivo Rittiga, ke třem letům vězení. Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets.

Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea Chemical peníze a akcionářům způsobili škodu téměř dvacet milionů korun. Kromě porušení povinností při správě cizího majetku se navíc dopustili i krácení daní. Rolí lobbisty Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy se bude znovu zabývat Městský soud v Praze.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.