Chci přispět X

Arbitráž s Diag Human: konec v nedohlednu

Nejvyšší soud zkoumá protest proti podjatosti rozhodce Kužely. Rozhodování se tak protáhne minimálně do léta, každý den přitom státu narůstají milionové pokuty.

(dar)

07.04.2010 16:49

4351127364_8e074947e1

Kauza Diag Human: Namísto krve tečou miliony. Foto ec-jpr, flickr.com

Patnáct let trvající spor mezi společnostní Diag Human a českým státem, v němž podnikatel Josef Šťáva požaduje miliardové odškodné za údajné zmaření obchodu s krevní plazmou, se ještě protáhne.

Právník Diag Human totiž podal k Nejvyššímu soudu stížnost na podjatost předsedajícího rozhodce a prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela. Nejvyšší soud si poté spis vyžádal, čímž celé jednání zablokoval. „Po dobu, než o věci rozhodne a vydá spis rozhodčímu senátu, nemohou arbitři jednat," uvedl advokát Diag Human Jan Kalvoda.

Mluvčí soudu Petr Knötig potvrdil, že Nejvyšší soud už má spis k dispozici. Rozhodnout prý chce v nejkratší možné době. „Do léta by skutečně mělo být rozhodnuto," uvedl Knötig.

Diag Human si stížnostmi vydělává tučné peníze. V současné chvíli totiž stále platí rozsudek, jenž přikazuje České republice vyplatit Šťávovi odškodné ve výši osm miliard korun. Za každý den kdy stát nezaplatil tak naskakuje penále ve výši více než jednoho milionu korun.

„Je to jasná obstrukce protistrany," uvedl v době podání Kalvodovy stížnosti náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Ten také upozornil na fakt, že publicista Jan Urban, který o kauze píše, je zároveň poradcem zástupce Kalvody. Podle Šnajdra tak možná dochází k zločinnému spiknutí.

Kalvoda sice přiznává, že Urban může nahlížet do spisu, podle jeho slov se však nejedná o nic výjimečného. „Každý má možnost nahlédnout do archivu společnosti, to bylo deklarováno již dřív,“ prohlásil Kalvoda.

Další informace:
Lidovky.cz: Arbitráž s Diag Human je zablokovaná, úrok rostou


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.