ČEZ kupuje Prunéřovu kotle, ministryní bude jeho exmluvčí

Bývalá mluvčí společnosti ČEZ, jež mu zajistila i tučné emisní povolenky, se zřejmě stane novou ministryní životního prostředí. Právě vystoupila z ODS.

(dar)

07.04.2010 11:42

1

Pravděpodobná nová ministryně Bízková právě vystoupila z ODS. Strana zároveň svolala tiskovou konferenci. Foto ČEZ

O budoucnost Prunéřova svádějí boj ekologové s vedením ČEZu. Zatímco jedni požadují zavření elektrárny, případně alespoň zajištění nejlepší možné technologie pro provoz, ČEZ plánuje jen jeho částečnou modernizaci.

Kvůli neschopnosti spor rozhodnout dokonce rezignoval i ministr životního prostředí Jan Dusík. Podle svých slov čelil velkému nátlaku lobbistických skupin. Jeho nástupce, jenž by měl vydat stanovisko v nejbližší době, není dosud znám.

Podle zjištění Hospodářských novin má však ČEZ zřejmě již o rozhodnutí jasno. Vyplývá to alespoň z toho, že si již dopředu nechal vyrábět kotle potřebné pro úpravu elektrárny. Kotle vyrábějí strojírny Vítkovice Machinery Group. Celkové náklady by se měly vyšplhat na sedm miliard.

Fakt, že vítkovická společnost už kotle vyrábí, potvrdil její šéf Jan Světlík. „Pro Prunéřov máme hotové práce za miliardu. Dostali jsme už i zálohu," uvedl. Podle Světlíka se výroba rozjela pouze na základě opce, je však velmi nepravděpodobné, že by ČEZ platil zálohu, kdyby si nebyl jist výsledkem ministerského rozhodnutí.

Obchod mezi ČEZem a Vítkovicemi je však přesto již uzavřený. „Vítkovice mají s ČEZem závazný kontrakt. Pokud ČEZ nasmlouvanou výrobu nezaplatí, mohou platit miliardové penále," citují Hospodářské noviny zdroj informovaný o zakázce. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž se odmítl ke kontraktu vyjádřit s tím, že se jedná o obchodní záležitost.

Jana Rovenského z hnutí Greenpeace chování ČEZu nijak nepřekvapuje. „Od začátku je jasné, že ČEZ udělá cokoli, aby Prunéřov prosadil. Ostatně ještě za ministra Dusíka již vydal informaci pro investory, že je celý projekt schválen. Dusík jim zřejmě alespoň na chvíli udělal čáru přes rozpočet.“

Ministerstvo životního prostředí však jakýkoli posun v rozhodování o Prunéřovu odmítá. „Žádné rozhodnutí stále nepadlo, pan ministr Šebesta měl podklady k dispozici, nyní se ale čeká na nového ministra,“ sdělila Deníku Referendum tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Podle informací Deníku Referendum se novou ministryní má stát dosavadní náměstkyně Rut Bízková. „Dnes vystoupila z ODS," sdělil Deníku Referendum mluvčí této strany Martin Kupka, odmítl však její nástup do nové funkce potvrdit. To by podle ekologů znamenalo jasné vítězství energetické firmy. „Paní Bízková je bývalou mluvčí ČEZu a v roce 2006 se nemalou měrou zasloužila o to, že dostal tučné emisní povolenky,“ upozorňuje Rovenský.

„Jestliže jsme si u pana Šebesty byli téměř jisti, že Prunéřov navzdory odborným zahraničním posudkům podpoří, u paní Bízkové je to na 110 procent,“ uzavírá nevábné vyhlídky životního prostředí Rovenský.

Další informace:
Hn.ihned.cz Prunéřov: Stát nerozhodl, ČEZ už kupuje kotle


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.