Místní odpor zvítězil. Vláda zastavila stavbu přehrady Pečín v Orlických horách

Vláda v demisi zastavila přípravné práce na přehradě Pečín v Orlických horách, proti které se stavěli místní starostové. Ministerstvo zemědělství přesto nadále počítá s výstavbou přehrad jako obranou před suchem.

(rk)

19.04.2018 16:16

F-_v_r-brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec oznámil, že záměr vlády vybudovat přehradu nezískal podporu v regionu. Foto ÚV ČR

Lidé z obcí na Rychnovsku mohou slavit, díky jejich odporu vláda v demisi ve středu pozastavila přípravné práce na výstavbě přehrady Pečín na říčce Zdobnici v Orlických horách. Ministr životního prostředí Richard Brazbec (ANO) oznámil, že záměr vlády nezískal podporu v regionu. A dodal, že existují i jiné možnosti, jak v tamější krajině zadržet vodu.

Brabec nicméně potvrdil, že příprava výstavby vlachovické přehrady na Zlínsku a Šanově ve středních Čechách bude pokračovat. Obě vodní díla mají pomoct vypořádat se s následky sucha a změn klimatu, kvůli kterým ubývá vody v půdě.

Za přípravné práce na přehradní nádrži Pečín doposud stát utratil téměř sedm milionů korun. Pokud by se jí v budoucnu přece jenom rozhodl postavit, celá stavba by trvala přibližně dvacet let.

„Vodní dílo Pěčín je z vodohospodářského hlediska významným potenciálním zdrojem pitné vody, avšak aktuální potřebu stavět toto vodní dílo v lokalitě jsme neprokázali. S ohledem na výrazný nesouhlas s místních lidí i obcí v současné době nedoporučujeme pokračovat v přípravách realizace,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Místní starostové rozhodnutí vlády přivítali. Podle starosty Zdobnice Petra Novotného jde o důležité, byť prozatím dílčí, vítězství. „Je to krok správným směrem. Ještě ale není vyhráno, lítá v tom hromada peněz. Máme z toho velkou radost. Přehrada by nás odřízla od civilizace, zvýšila by občanům náklady. Pomůže nám to v rozvoji obce. Kromě přírody toho moc nemáme. Na téměř nedotčenou přírodu v okolí chceme lákat návštěvníky, přehrada by ji zničila," řekl ČTK Petr Novotný.

Starosta Rokytnice Petr Hudousek ale varoval před možností, že vláda i přes současné rozhodnutí nepokračovat v přípravných pracích může přehradu zařadit do koncepčních materiálů a vrátit se k její realizaci v budoucnosti.

Zemi hrozí nedostatek vody
Podle ministerstva životního prostředí hrozí v příštích dekádách na mnoha místech České republiky problémy s vodou. Největší mohou být v Jihomoravském, Pardubickém a Královehradeckém kraji. V současné chvíli proto Brabcův rezort připravuje koncepce řešení problémů s vodou pro všechny dotčené kraje.

Součástí plánu na zadržení vody v krajině je také výstavba několik přehrad. Proti tomu však dlouhodobě vystupují někteří experti na problematiku vodní správy. Podle Jiřího Malíka z organizace Živá voda budování přehradních nádrží prosazují stavební firmy, zatímco skutečným řešením je návrat mokřadů a remízků do volné přírody.

„Když přijde problém se suchem, nebo naopak povodněmi, vynoří se betonová lobby, která brojí za přehrady nebo alespoň poldry. Přitom by to mělo být naopak a nejdříve by se měla revitalizovat krajina. Největší zásobárnou vody na střeše Evropy nejsou vodní nádrže, ani řeky či rybníky, ale pokud by to správně fungovalo, byly by to nivy a zemědělská půda,“ vysvětlil Jiří Malík.

Opačný názor má například bývalý ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Zdeněk Šiftař, který tvrdí, že „pokud chceme udržet vodu v krajině, není jiné řešení než stavět přehrady“.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.