Méně světla, více tmy. Vláda chce snížit světelné znečištění

Vláda bude ve středu projednávat návrh plánu, díky kterému by v budoucnu mělo klesnout světelné znečištění. Více tmy má prospět člověku i přírodě a obcím ušetřit prostředky za elektrický proud.

(rk)

21.03.2018 06:09

Vietnam

V obcích a městech se stává, že část světla směřuje i do míst, která být osvětlená nemusejí, anebo vyloženě nemají. Foto uppsalainternationalweek.com

Modernější pouliční osvětlení nebo méně zářivé žárovky by v budoucnu mohly pořizovat obce díky veřejným dotacím. Mají také získat pravomoc omezit světelné znečištění na svém území obecně závaznou vyhláškou. I to navrhuje meziministerská pracovní skupina, jejíž návrhy, jak světelné znečištění do budoucna omezit, bude ve středu projednávat vláda. Modernizaci veřejného osvětlení chce dotačním programem Efekt podporovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Rezort životního prostředí chce během letošního roku připravit studii, do jaké míry světelné znečištění poškozuje různé živočišné druhy nebo celé ekosystémy. Snižovat míru světelného znečištění chce především v národních parcích a na dalších chráněných územích.

„V obcích a městech se stává, že část světla směřuje i do míst, která být osvětlená nemusejí, anebo vyloženě nemají. Často se používá osvětlení technicky nevhodné, zbytečně silné, zastaralé nebo málo účinné. Naplno se svítí i pozdě v noci, kdy po ulicích nikdo nechodí. To vše vede ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií,“ vysvětlila Deníku Referendum mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová. Podle Pospíšilové je vždy potřebě hodnotit i barvu osvětlení, protože právě ta má velký vliv na člověka a jeho biorytmy.

Členem pracovní skupiny jsou také zástupci ministerstva pro místní rozvoj, kteří chtějí umožnit stavebním úřadům stanovení podmínek správného osvětlování při povolování nových staveb. Ministerstvo zdravotnictví plánuje pokračovat v informativní kampani poukazující na škodlivost modré složky světla na lidské zdraví a kvalitu spánku.

Tma má své rezervace
Světelné znečištění podle odborníků škodí lidskému zdraví i přírodě. Kvůli nižší viditelnosti oblohy trpí i volnočasové nebo vědecké aktivity, které s noční tmou počítají.

„Negativní vliv světelného smogu se podepisuje třeba na ptácích, kteří vlivem nadměrného osvětlení správně nerozeznávají, kdy přichází jaro, a hnízdí dřív, než mají k dispozici potravu,“ řekl již dříve novinářům šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula. Na světelné znečištění upozorňují astronomové, kteří mají zejména ve velkých městech ztížené podmínky k pozorování hvězd.

Nejznámější kauzou v České republice je nadměrné nasvícení skleníků na rajčata na polské straně hranice na Frýdlantsku. Intenzita osvětlení zde byla natolik silná, že způsobovala problémy v českých i německých obcích ležících i několik kilometrů daleko.

„Skleníky zářily jako stotisícové město Liberec a naprosto zásadně ovlivňovaly život lidí za polskými hranicemi, u nás i v Německu. Ministr Brabec tehdy zasáhl u svého polského protějšku a firma opatřila skleníky zastíněním,“ dodala mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Na našem území ale najdeme i takzvanou rezervaci tmy. Jedna se nachází v moravskoslezských Beskydech mezi obcemi Staré Hamry a Bílá. Na rozloze více než tři sta kilometrů čtverečních se obce snaží snížit svícení na minimum, varují také před manipulací s otevřeným světlem. Podobná rezervace existuje i v Jizerských horách.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.