Salichov má v rukou znovuotevření Čunkovy kauzy

V roce 2007 Salichov zametl Čunkovu kauzu pod koberec. Nyní by měl zvážit její znovuotevření, jinak bude v květnu promlčena.

(jm)

03.04.2010 15:53

Jiri_cunek

Způsob Čunkovy kariéry se médiím zdál být poněkud nešťastný. Foto Pavel Dvořák, Mediafax

Jihlavský okresní státní zástupce Arif Salichov má zase jednou v rukou osud někdejšího předsedy lidovců Jiřího Čunka. V souvislosti s kauzou Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, odsouzených v Přerově kvůli pokusu o uplacení Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové, by měl zvážit znovuotevření Čunkova případu.

Salichov přitom už jednou, v listopadu 2007, rozhodl o jeho zastavení. Pokud nyní do 19. května nerozhodne, vyprší promlčecí lhůta a Čunek bude mít definitivně po problémech. „Ve středu jsem obdržel ten obsáhlý rozsudek soudce Barboříka, který má 135 stran a nyní ho studuji. Je to velmi podrobné a musím se v tom zorientovat. Dopředu k tomu ale nebudu dávat jakékoli vyjádření," citoval Salichova deník Právo.

„Je to pouze vaření z vody a v tuto chvíli jednoznačná snaha ukázat, že útok je dobrou obranou," komentoval Čunek přerovský rozsudek, ve kterém soudce Jiří Barbořík označil jeho obhajobu v Čunkově vlastním procesu za lživou. Podle Barboříka Čunek s Vaškůjem a Šmiřákem společně usilovali o získání čestného prohlášení Urbanové, že nedošlo k žádnému uplácení. Čunkovou verzí je, že s touto aktivitou neměl nikdy nic společného, podle soudce by ale jinak činnost odsouzených nedávala mnoho smyslu.

Vaškůj se Šmiřákem byli nepodmíněně odsouzeni letos v lednu: Šmiřák skončil s trestem 15 měsíců, Vaškůj byl odsouzen již dříve kvůli daňovým únikům na 7,5 roku, což podle soudu stačí. Vaškůj je nicméně veden jako uprchlý a pravděpodobně se skrývá v zahraničí.

Čunkova kauza v roce 2007 vážně poznamenala reputaci tehdejší Topolánkovy vlády, jejíž ministr zahraničí za zelené a současný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si dokonce nechal na Čunka udělat soukromý audit – ale z vlády oproti očekávání neodešel. Čunka lidovci zvolili do svého čela poté, co na jejich tehdejšího lídra Miroslava Kalouska prasklo tajné vyjednávání o vládě s Jiřím Paroubkem s podporou komunistů. Čunek v té době získal popularitu vyvezením vsetínských Romů do okolních vesnic a nevybíravými výroky na jejich adresu. Z Topolánkovy vlády nakonec odešel poté, co se jeho početné aféry staly neúnosné i pro premiéra. Ve straně ho posléze na postu předsedy nahradil Cyril Svoboda.

V souvislosti s Čunkovým úplatkem se otevřeně hovořilo o justiční mafii v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Této mafii se mělo na politickou objednávku podařit přenesení případu do Jihlavy, kde pak byl Čunkův případ zameten pod koberec právě státním zástupcem Salichovem. Vláda stojící na přeběhlících se totiž měla bát, že pokud Čunek kvůli aféře padne, strhne nestabilní vládu s sebou.

Salichov byl v této souvislosti označován za poslušný nástroj justičních mafiánů. Pokud by nyní Čunkův případ znovu otevřel, vyvolal by tím všeobecné překvapení. Na druhou stranu je již Čunkův význam menší, z předsedy jedné ze tří vládních stran už je zase opět pouhým lidoveckým senátorem.

Další informace:
Aktualne.cz Kauza Čunek se možná znovu otevře. Díky jinému verdiktu
ČTK Žalobce Salichov má zvážit znovuotevření kauzy Čunek


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.