Karzáí obviňuje Západ ze zmanipulování loňských voleb

Karzáího kritici nejprve z volebních manipulací obviňovali jeho, nyní obviňuje on je. Nespokojenost Západu s afghánským prezidentem mezitím narůstá.

(jm)

03.04.2010 13:58

Hamid_karzai_2006-09-26

Karzáí a Západ prožívají vzájemné odcizení. Foto Paul Morse, Wikipedia

Afghánský prezident Hamíd Karzáí si stěžuje, americký export demokracie neprobíhá podle jeho představ. Západní vlády a mezinárodní organizace se ho údajně snaží zbavit vlivu, a zmanipulovaly proto výsledky loňských voleb. Obamovu vládu Karzáího výroky mrzí.

Podle Karzáího, který je obviňován z toho, že loňské volby vyhrál podvodem, je naopak právě on tím poškozeným. „Není pochyb, že došlo k rozsáhlým podvodům. Ty ale nespáchali Afghánci, ale cizinci," uvedl Karzáí v pátečním televizním vysílání.

Za vyřazením asi třetiny hlasů během voleb podle něj stála snaha OSN a mezinárodních organizací připravit ho o vítězství, nebo alespoň zpochybnit průběh voleb. Karzáí to prohlásil poté, co mu afghánský parlament neschválil prezidentský dekret, kterým by získal absolutní kontrolu nad členy volební komise pro zářijové parlamentní volby.

Po loňských volbách se veškerá důvěra v Karzáího vytratila, přestože v nich zvítězil. Afghánského prezidenta kritizoval během své poslední návštěvy minulý víkend také americký prezident Barack Obama, podle kterého se Karzáímu nepodařilo vymýtit korupci a uspořádat skutečně transparentní volby. Obecně je Západ s Karzáím čím dál méně spokojen, naopak pro Afghánce je jejich prezident často vnímán jako loutka právě v rukou Západu.

Aby nespokojenosti nebylo málo, Karzáí rovněž prohlásil, že by vojenské jednotky Američanů a jejich spojenců mohly začít být vnímány jako okupační síly – a nikoliv jako spolupracující spojenci. V takovém případě by se síly Tálibánu mohly proměnit v síly národního odporu, varoval Karzáí Západ.

Poražený kandidát na prezidenta z minulých voleb Abdulláh Abdulláh naopak uvedl, že Karzáí je čím dál víc mimo. „Tohle je opravdu neobyčejné. Je to zrada národních zájmů. Jakou zprávu tím Karzáí dává tisícům vojáků a policistů, kteří brání zemi?" uvedl Abdulláh s tím, že Karzáí se snaží ohlupovat voliče. „Podařilo se mu sice nepřiznat se k rozsáhlým volebním podvodům, ale nepodařilo se mu pokřivit realitu a oslepit obyčejné lidi," dodal Abdulláh.

Podle bývalého komisaře OSN Petera Galbraitha je na Karzáího výrocích nejzajímavější to, že konečně začal připouštět existenci volebních podvodů. „Byl to prezident Karzáí a jeho lidé ve volebních komisích, kteří spáchali tyto podvody a vyrobili Karzáímu milion falešných hlasů," prohlásil Galbraith, kterého OSN propustila poté, co tuto mezinárodní organizaci kritizoval za nedostatek opatření proti volebním podvodům. A byl to právě Karzáí, který obvinil Galbraitha z volebních podvodů a následné mediální kampaně, která měla prostřednictvím zmanipulovaných voleb Karzáího očernit.

Další informace:
Guardian US concern after Hamid Karzai blames west for Afghanistan election 'fraud'
Al Jazeera Karzai calls Clinton on fraud claim


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.