Chodorkovského obhájci žádají svědectví významných politiků

Právníci uvězněného oligarchy ve čtvrtek oznámili, že k soudu hodlají předvolat hlavy západních států i ruského premiéra Vladimira Putina. Michajl Chodorkovskij je souzen již podruhé. Hrozí mu trest ve výši dvaceti let.

(rbs)

02.04.2010 12:03

Untitled-767434

Michajl Chodorkovskij byl zatčen před sedmi lety. V roce 2005 jej ruský soud poslal do vězení na osm let. Vloni byl obžalován znovu. Foto www.khodorkovskycenter.com

Bývalý oligarcha a majitel ruského energetického koncernu Jukos Michajl Chodorkovskij čelí již druhému obvinění ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Jeho právníci chtějí k soudu předvolat významné představitele západních států, ředitele zahraničních společností i ruského premiéra Vladimira Putina. Chodorkovskij byl již v roce 2005 odsouzen k osmi letům vězení. Nyní mu hrozí, že by mohl za mřížemi strávit dalších dvacet let.

Obhajoba Chodorkovského chce předvolat více než čtyři sta svědků, mezi kterými mají být důležití zahraniční obchodníci a političtí lídři s přímými vazbami k případu. Seznam konkrétních jmen ale právníci prozatím nezveřejnili.

Na seznamu se jistě objeví jméno premiéra Putina, který se za svého prezidentského období (2000-2008) s Chodorkovským často stýkal. „Pan Putin nemá jako ministerský předseda žádnou imunitu, která by mu znemožňovala svědčit u soudu,“ řekl Vadim Kljuvgant, Chodorkovského právník. Dodal ale, že je velmi nepravděpodobné, že by přišel k soudu svědčit.

Přiznivci uvězněného oligarchy prohlašují, že oba procesy jsou politicky motivované a že představují osobní odplatu premiéra Putina Chodorkovskému, který si dovolil proti tehdejšímu prezidentovi mocensky vystupovat. Dle kritiků je Chodorkovskij tunelář, který měl v úmyslu rozprodat největší energetický koncern v Rusku zahraničním korporacím.

Proces trvá již přes rok a obhajoba bude mít možnost předkládat své argumenty od pondělí.

Chodorkovskij si odseděl většinu svého dosavadního trestu ve vězení v sibiřském Krasnokamensku. Minulý rok byl kvůli stávajícímu procesu přemístěn do Moskvy.

Další informace:
The Independent Khodorkovsky plans to call world leaders as witnesses in trial


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.