TOP 09 se pokouší usadit napravo od ODS

Vinou vnitřních problémů ODS je možné, že se Miroslavu Kalouskovi podaří to, co nedokázala ODA, Unie svobody, ani Evropští demokraté: uhnízdit se v české politice napravo od ODS. Podle politických analytiků představuje TOP 09 pro ODS vážnou hrozbu.

(vd)

02.04.2010 19:23

296587_mediafax_martin_majer

TOP 09: Jediná pravice jsme my. První, komu to lidé možná uvěří. Foto Martin Majer, Mediafax

Předák občanských demokratů Petr Nečas před několika dny označil program Top 09 za pravicový populismus: „ODS a TOP 09 spojuje snaha zastavit zadlužování České republiky, a odvrátit tak hrozící státní bankrot. Nicméně mě mrzí, že ve snaze se odlišit a trumfovat se s našimi návrhy došla TOP 09 až na hranu pravicového populismu,“ řekl předvolební lídr ODS novinářům.

Miroslav Kalousek na oplátku označil Nečase za sociálního demokrata. „Upřímně řečeno, já jsem nebyl ve vládě jediný, kdo občas Petru Nečasovi v žertu řekl, že je sociální demokrat. Myslím, že to často slyšel i ze své vlastní strany. Program ODS není konzervativní ani náhodou. Ale jistě si najde své voliče,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Kalousek dokonce ODS nazval druhou sociální demokracií: „ODS navrhuje velké množství rozpočtových impulzů, které zvyšují deficit, a navrhuje významné zasahování státu do ekonomiky. A to je program slušné zdrženlivé sociální demokracie. Bereme v úvahu, že tady máme dvě sociální demokracie. Jednu zdivočelou neokomunistickou Jiřího Paroubka, se kterou koalice nepřipadá v úvahu, a jednu odpovědnou sociální demokracii Petra Nečase, se kterou je koalice a programový průnik představitelný,“ řekl Miroslav Kalousek Hospodářským novinám.

Mezi hojně citované programové body TOP 09 patří především desetiprocentní snížení objemu mezd vyplácených ze státního rozpočtu. Stejné snížení všech sociálních dávek s výjimkou pěstounství a mateřské, zrušení porodného a pohřebného, snížení platů ústavních činitelů o deset procent nebo padesátiprocentní redukce státního příspěvku politickým stranám na tři roky.

Miroslav Kalousek opakovaně tvrdí, že navrhované drastické škrty v sociálním systému jsou motivovány snahou nezvyšovat státní dluh. „Samozřejmě to nikoho netěší snižovat sociální dávky. Ale musíme se ptát: Je takové opatření únosnou daní za to, že budeme mít i v budoucnu vždycky na sociální dávky? Já si myslím, že ano. Pokud bychom odpověděli ne, hrozí nám, že jednou nebudeme mít peníze ani pro ty nejzranitelnější,“ řekl Miroslav Kalousek Deníku Referendum.

Je zřejmé, že TOP 09 se tak pokouší ve stranické soustavě zaujmout místo vpravo od ODS, které se pokouší přetáhnout voliče.

To potvrzuje i Jiří Pehe a myslí si, že právě tento faktor může být klíčovým pro zaujmutí trvalé pozice TOP 09 ve zdejší stranické soustavě. „Na rozdíl od ODA nebo například Unie svobody – které se pokoušely obsadit politický střed, případně pravý střed – disponuje TOP 09 pravicovým programem. Profilují se jako strana s konzervativním étosem, která chce zaujmout pozici napravo od ODS, a tudíž se může stát alternativou pro pravicové voliče, kteří nechtějí dát svůj hlas občanským demokratům. To může být důvodem, který jí umožní disponovat stabilním elektorátem, a nestát se tak stranou na jedno volební období," myslí si Jiří Pehe.

Za jisté konstelace se podle Jiřího Pehe může i stát, že se TOP 09 stane dominantní silou české pravice. „Podstatný pro dlouhodobou relevanci TOP 09 bude výsledek květnových voleb. Pokud se jim podaří získat patnáct a více procent hlasů, můžou se stát pro dominantní pozici ODS na pravici skutečným nebezpečím," říká o vyhlídkách TOP 09 Jiří Pehe

Dalším faktorem, který může nahrávat TOP 09, je podle Jiřího Pehe antievropanství občanských demokratů. „TOP 09 se v ekonomicko-sociálních návrzích podobá občanským demokratům, avšak vedle toho je to strana proevropská. Tento programový akcent může mít značně pozitivní efekt, neboť občanští demokraté se doposud nevymanili z antievropské rétoriky. A je dobře známo, že panuje obrovská propast mezi vedením ODS a její voličskou klientelou v názorech na Evropskou unii. Tyto voliče má TOP 09 šanci přetáhnout na svou stranu," říká v rozhovoru pro Deník Referendum Politolog Jiří Pehe.

I politolog Lukáš Jelínek považuje strategii TOP 09 za slibnou: „ODS si svou politikou v podstatě koledovala o vznik strany s podobnou programatikou. Svou politikou uvolnila prostor pro ryzí pravicové voliče, neboť se již nějaký čas snaží vypořádat s krizí své identity, kdy neví, zda je stranou pravicovou anebo pouze partají alternativních sociálních voličů,“ řekl Deníku Referendum Lukáš Jelínek.

„Strana s programem, jaký nabízí TOP 09, by neměla být tabu. Nabízejí možný způsob řešení, který má své opodstatnění. Nikomu nic neslibují, nikomu nic nedají. V principu se jedná o stranu velkého kapitálu, která má přísný ekonomický a sociální program, avšak v ostatních politikách bude nepochybně značně pružná,“ předpovídá Jelínek.

Kalouskův pragmatismus připomíná i sociální demokrat Jiří Havel: „Po minulých volbách přece Kalousek prokázal, jak je důležité míti Filipa,“ naráží Havel na Kalouskův povolební záměr koalice s ČSSD tolerované komunisty. V jeho očích tak Kalousek potvrzuje, jaké politické pragmatičnosti a názorové pružnosti je schopen.

I Jiří Pehe vidí v Miroslavu Kalouskovi pragmatického a pravicového politika, ale upozorňuje na důležitou odlišnost: „Kalousek je nepochybně pravicový politik, avšak svou pravicovost nedefinuje antikomunisticky. V tom se liší od občanských demokratů, kteří pokaždé, když se dostanou do úzkých, se začnou ohánět antikomunismem a straší voliče návratem komunistů k moci," uzavírá Jiří Pehe.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.