Chci přispět X

SDKÚ-DS chce ministerstvo životního prostředí po volbách obnovit

Nejvýznamnější strana slovenské pravice zveřejnila svůj předvolební program. Jedním z důležitých bodů je obnovení ministerstva životního prostředí, které by se od prvního července mělo sloučit s ministerstvem zemědělství.

(len)

31.03.2010 12:16

Razqmmfl

Dle plánu vlády Roberta Fica má slovenské ministerstvo životního prostředí splynout s ministerstvem zemědělství. Foto Jozef Kotulič

V případě volebního vítězství slibuje Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS) obnovu ministerstva životního prostředí, které má podle nedávno schváleného zákona přejít od 1. července pod rezort zemědělství. Tento bod je spolu s dalšími sto čtyřiceti návrhy součástí volebního programu nejsilnější opoziční strany Slovenska, která slibuje čtyřiačtyřicet z nich splnit do sta dní od nástupu k moci.

Podle oficiálního vyjádření strany se ochrana životního prostředí často dostává do přímého konfliktu s hospodářskými zájmy země. „Pre spravodlivé riešenie takýchto konfliktov je nevyhnutná existencia samostatného envirorezortu,“ uvádí v předvolebním programu strana Mikuláše Dzurindy. Zároveň chce po volbách prošetřit skandály, které se okolo ministerstva objevily v posledních letech, a obnovit tak jeho důvěryhodnost.

Dalšími zelenými body předvolebního programu jsou zrušení plánované výstavby ropovodu přes Žitný ostrov, rozšíření kompetencí měst a obcí, aby mohly rozhodovat o nebezpečných skládkách a těžbě uranu, i povolení vjezdu cyklistů a koní do lesů mimo zpevněné trasy. „Budeme tiež rozširovať počet cyklotrás po Slovensku a ich prepojenia na susedné krajiny,“ ujišťuje SDKÚ-DS.

Strana též slibuje do sta dní omezit imunitu poslanců pouze na výroky a dění v parlamentu a zavést jeden plat pro členy Národní rady v případě, že vykonávají více veřejných funkcí. Boj s korupcí chce strana zefektivnit pomocí webových stránek, kde by se zveřejňovaly veškeré smlouvy státních institucí.

V pondělí se proti zrušení ministerstva životního prostředí postavili také účastníci konference u příležitosti desátého výročí podpisu Evropské úmluvy o krajině. Odborníci v oblasti ekologie, environmentalistiky i geografie zaslali otevřený dopis předsedovi vlády Robertu Ficovi, místopředsedovi Dušanu Čaplovičovi, ministrovi životního prostředí Jozefu Medveďovi a dalším, které vyzývají k otevření debaty, týkající se zrušení rezortu životního prostředí. Rozhodnutí je podle autorů výzvy unáhlené a neprodiskutované s odbornou veřejností.

Dopis se zabývá i návrhem rozdělení a zmenšení Tatranského národního parku, který by měl dle podepsaných také být prodiskutován s odbornou veřejností ještě před schválením.

Na Slovensku se volí do jednokomorového stopadesátičlenného parlamentu podobně jako u nás do Poslanecké sněmovny. Letošní volby proběhnou 12. června.


Další informace:


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.