OSN: v extrémní chudobě živoří stále až šestatřicet procent Afghánců

Dle zprávy OSN je afghánská veřejná správa plná protekcionismu a korupce. Řeší krátkodobé bezpečnostní výzvy na úkor dlouhodobého rozvoje. I kvůli tomu žije až devět milionů Afghánců stále v extrémní chudobě.

(sal)

31.03.2010 08:30

Kabul

Dle OSN není současná afghánská vláda schopná zajistit obyvatelstvu bezpečnost, dostatek potravin ani adekvátní přístřeší. Foto Brian Hillegas, flickr.com

Organizace spojených národů věnovala na rozvoj Afghánistánu mezi léty 2002 až 2009 pětatřicet miliard dolarů. Přesto zůstává přibližně devět milionů Afghánců, tedy šestatřicet procent místní populace, v absolutní chudobě. Uvádí to zpráva Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Zpráva OSN se dále zabývá i příčinami neutěšeného stavu: v místní veřejné správě je silně přítomen protekcionismus a korupce, některé osoby jsou úplně beztrestné. Svoji úlohu sehrává i přílišný důraz na krátkodobé bezpečnostní cíle namísto dlouhodobého rozvoje.

Důsledkem situace je podle OSN mimo jiné též fakt, že afghánská „populace zůstává trvale zranitelná vůči jakýmkoliv nepředvídatelným událostem, tedy například suchu, povodním nebo zemětřesením“.

„Současná vláda nedokáže obyvatelstvu zajistit základní služby, k nimž patří bezpečnost, potraviny a přístřeší,“ píše se ve zprávě dále. „Všudypřítomná korupce pak přístup populace k základním službám ještě víc omezuje.“

Další informace:
Radio Free Europe / Radio Liberty UN: Many Afghans In ‘Absolute Poverty’


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.