Ministr Kocáb ohlásil, že v pondělí rezignuje

Michael Kocáb odstupuje pod nátlakem Strany zelených, ve výmluvném gestu na odchodu děkuje mimo jiné Paroubkovi i Kalouskovi, ale nikomu ze zelených politiků.

(jp)

26.03.2010 23:51

147543_mediafax_martin_prusa

Nakonec skončí spolu: Kocáb i Abbasová. Foto Martin Průša, Mediafax

Michael Kocáb dnes ohlásil, že odchází z vlády. „Straně zelených velmi záleží na mém odchodu a slib loajality, který jsem jí při svém nástupu do funkce dal, mi nedovoluje v kabinetu setrvat,“ uvedl v dnešním prohlášení pro tisk.

Kocáb poodkryl, že se pokoušel sám zasáhnout do jednání o podobě vlády v čase, který ještě do voleb zbývá: „S ohledem na vývoj uvnitř ODS jsem se ještě jednou pokusil o alespoň elementární domluvu mezi politickými stranami, včetně Strany zelených, o dalším fungování vlády.“

Dopis, který premiér Jan Fischer ve středu zaslal předsedům ODS a ČSSD, v němž je požádal o návrhy o dalším postupu, jak na zbývající čas stabilizovat úřednický model vlády po ohlášeném odchodu Strany zelených, dokonce odcházející ministr označuje za důsledek své iniciativy.

Strana zelených už ale neměla podle ministra Kocába o dohodu zájem. Zajímavé je, že do pestré společnosti politiků, jimž Kocáb při svém odchodu z vlády vyjádřil dík, ani jednoho ze zelených nezahrnul.

„Vážím si podpory J. Fischera, V. Havla, M. Kalouska, J. Paroubka, P. Uhla, L. Dobrovského, A. Šabatové, I. Gabala, J. Urbana, M. Smolíkové a celé řady dalších politiků a lidskoprávních aktivistů pro mé setrvání v kabinetu. Sdílím jejich názor, že od rozdělané práce se nemá odcházet,“ napsal.

Z dikce psaní je zřejmé, že v konfliktu Strany zelených a premiéra Fischera Michael Kocáb zůstal loajální spíše svému šéfovi ve vládě než předsedovi stranickému, který se navíc během jeho ministerského účinkování změnil.

„Premiér Fischer mne ujistil, že v případě mé demise vláda i on sám budou i po zbytek mandátu věnovat této problematice stejnou pozornost jako doposud. To považuji za důležité. Ve chvatu doby a v politických půtkách totiž mnozí zapomínají na to, že žádný národ nikdy nedostal lidská práva darem. Stejně jako si nevážíme vzduchu, přestože bez něj nemůžeme přežít ani pár minut, nemůžeme si lidských práv začít vážit až ve chvíli, kdy se nám jich nedostává,“ napsal Michael Kocáb na rozloučenou.

Kocáb podle obecného mínění patřil ve Fischerově vládě k lepšímu ministrům. Ve svém resortu provedl řadu odvážných a koncepčních kroků. Pokud své prohlášení ukončil větami: „Dnes mohu být hrdý na svoje spolupracovníky a práci, kterou jsme společně odvedli. Odcházím proto ze Strakovy akademie s klidným svědomím,“ nejednalo se v jeho případě o prázdné fráze.

Kocáb už svou rezignaci nabízel před nedávnem kvůli své intimní známosti s tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou. Ta kvůli aféře na ministerstvu skončila dnes. Ačkoli Kocábovi mnozí vyčítali vztah s podřízenou i to, že kvůli němu odchází ona, a nikoli on, nakonec ji přečká na ministerstvu jen o víkend.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.