Občanští demokraté si schválili program i lídry kandidátek pro sněmovní volby

Kdysi nejsilnější česká pravicová strana vyrazí do podzimních voleb společně se Stranou soukromníků. Podle předsedy Petra Fialy je ODS připravena převzít vládní odpovědnost. Průzkumy naznačují, že může získat kolem deseti procent hlasů.

(jg)

26.06.2017 19:59

Ods

„Současný hospodářský růst nesmíme projíst, ale investovat ho do naší lepší přítomnosti a budoucnosti našich dětí," říká předseda ODS Petr Fiala. Foto DR

Republikový sněm ODS v pondělí schválil kandidátní listiny a program strany pro podzimní sněmovní volby. „Jsem hrdý na to, jak silný program a jak kvalitní kandidátky voličům nabízíme. Jde o pečlivě poskládaný tým zkušených politiků, odborníků a nových tváří. Kandidátky ODS se také otevřely nejen zástupcům ze Strany soukromníků ČR, ale i nestraníkům. Na našich kandidátkách jsou zastoupeny různé profese a všechny věkové kategorie – nejmladšímu kandidátovi je čtyřiadvacet let, nejstaršímu šestasedmdesát Věřím, že ve volbách uspějeme a zastavíme současnou levicově populistickou vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL,“ řekl předseda Petr Fiala.

Do čela pražské kandidátky se postaví poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Lídrem ve Středočeském kraje byl zvolen ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl povede kandidátku na Vysočině a poslanec a bývalý hejtman Jan Zahradník je jedničkou v jižních Čechách. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura bude kandidovat v Moravskoslezském kraji, poslanec a populární starosta Trutnova Ivan Adamec získal důvěru v Královéhradeckém kraji a krajský radní Jan Bureš stane v čele karlovarské kandidátky.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha bude jedničkou ve Zlínském kraji, lídrem Ústeckého kraje byl zvolen místostarosta Litoměřic Karel Krejza a poslanec Simeon Karamazov se pokusí obhájit svůj mandát na Pardubicku. Plzeňskou jedničkou je bývala rektorka tamější univerzity Ilona Mauritzová. Zastupitel města Přerov a někdejší náměstek primátora je lídrem olomoucké kandidátky. V Libereckém kraji občanské demokraty povede starosta Jablonce nad Nisou Petr Beitl. A předseda strany Petr Fiala stane v čele kandidátky na jižní Moravě.

Čelná místa na kandidátkách nezbyla na některé významné členky a členky ODS. Lze jmenovat například Petr Bendla, který byl v minulých volbách jedničkou ve Středočeském kraji. Místo na čele kandidátky nevyšlo ani na bývalou kandidátku na předsedkyni vlády Miroslavu Němcovou, dřívějšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka nebo někdejšího prvního místopředsedu strany Martina Kubu, který v minulých volbách propadl v Jihočeském kraji.

Občanská demokratická strana získala v posledních předčasných sněmovních volbách necelých osm procent hlasů, což oproti roku 2010 představovalo propad o více jak dvanáct procent. Podle nynější průzkumů volebních preferencí však strana pomalu roste. Různé agentury odhadují, že by mohla překročit desetiprocentní hranici. Předseda Fiala již několikrát zopakoval, že ODS je připravena převzít vládni zodpovědnost. V posledních dnech také hlasitě kritizoval Andreje Babiše (ANO) a konstatoval, že s politickým hnutím ANO si neumí představit povolební spolupráci.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.