Evropským stromem roku 2017 je polský dub Józef

Velikán z Višňové na jihovýchodě Polska porazil v tradiční soutěži těsně velšský Brimmonský dub, jenž hrál ústřední roli v kampani místních proti dálničnímu obchvatu v roce 2009. Třetí skončila česká lípa z Lipky na Chrudimsku.

(rk)

27.03.2017 20:51


Spoluautor: Petr Jedlička

Evropským stromem roku je pro letošek dub Józef, 650 let starý velikán z vesnice Wiśniowa ležící na jihovýchodě Polska. Rozhodli o tom účastníci tematické ankety pořádané asociací evropských ochranářských nadací EPA. V Polsku je Józef znám jako strom, jehož podobizna zdobila před 2. světovou válkou bankovku v hodnotě sto zlotých. Za války samotné se pak u něj ukrývala židovská rodina. Dnes je dub oblíbeným motivem obrazů i cílem turistických návštěv.

Celkově získal dub Józef v anketě sedmnáct a půl tisíce hlasů. Na druhém místě skončil Brimmonský dub ve Walesu a na třetím česká lípa z Lipky na Chrudimsku, loňský český Strom roku.

Britská média připomínají, že právě druhý Brimmonský dub figuroval v roce 2009 v kampani místních obyvatel proti stavbě dálničního obchvatu. Vláda se tehdy rozhodla starodávný strom pokácet, avšak proti se postavil místní statkář Mervyn Jones. I díky Jonesem organizované petici podpořené pěti tisíci podpisů se podařilo dub zachránit. Velšský parlament pod nátlakem ustoupil a nechal plánovanou trasu obchvatu změnit.

Anketa Evropský strom roku se koná pravidelně od roku 2011. Vyhrávají v ní obvykle vítězové z některé z obdobných národních anket. Smyslem soutěže je dle organizátorů z EPA zvýznamnit úlohu starých stromů v kulturním a přírodním dědictví.


Další informace:
Gazeta Wyborcza Polski dąb Józef został Europejskim Drzewem Roku! Wyprzedził brytyjski dąb i czeską lipę
TVP Europejskie Drzewo Roku rośnie w Polsce. To dąb Józef z Wiśniowej
Radio Polskie Polish oak wins 'European Tree of the Year' award
Daily Mail Brimmon oak in Wales comes second in European Tree Of The Year contest
BBC News Brimmon Oak second in European Tree of the Year 2017


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.