Prunéřov: Dusíkova rezignace zakrývá podstatu. Mohl říci Ne

Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je za Dusíkovou rezignací nátlak premiéra a ČEZ. Ministru Dusíkovi ale nic nebránilo v tom vydat záporné stanovisko EIA. Podle Jana Beránka stojí za Dusíkovou rezignací nedostatek odvahy.

(dar)

19.03.2010 11:32


Spoluautor: Jakub Patočka

247083_mediafax_mikulas_krepelka

Ministr Dusík zvláštní charakter rezignací neprokázal, odvážné by bylo návrh ČEZ zamítnout, k čemuž měl podklady i kompetenci, tvrdí Jan Beránek. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Odstupující ministr životního prostředí Jan Dusík uvedl, že jej k rezignaci přiměl silný tlak podnikatelské lobby. „Vnímal jsem i tlak lobbystických skupin. Proto jsem zvolil verzi mezinárodního posouzení," vysvětlil Dusík svůj postoj k modernizaci Prunéřova v pořadu ČT Události, komentáře.

„Pan premiér ho požádal o to, aby rozhodl ihned, a to důrazně. A pokud ministr vidí, že nemá prostor pro to, aby dál takové záležitosti řešil, tak prostě rezignuje,“ obhajoval svého ministra Liška v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Liška, ani Dusík ale nevysvětlili, proč ministr nevydal negativní stanovisko. Jan Rovenský z Greenpeace sice Dusíkovu rezignaci pochválil, ale včera Deníku Referendum řekl, že by udělal lépe, kdyby vydal negativní stanovisko. Rozhodnutí bylo v kompetenci ministra životního prostředí a nevyžaduje premiérovu kontrasignaci.

Jan Beránek, energetický expert a bývalý předseda Strany zelených se přímo pozastavil nad tím, jak se z Dusíka nyní dělá zásadový člověk. „Tím by snad byl, kdyby vydal záporné stanovisko, ne?“ řekl Beránek. Ve skutečnosti se podle něj jedná o projev nedostatku odvahy: „Co je to za hrdinu, když nedokáže rozhodnout ani v tak úplně jasné věci?“

Jan Beránek kritizuje i sám požadavek modernizace Prunéřova II: „Ministr Dusík měl samozřejmě vydat záporné stanovisko: produkce Prunéřova vůbec není potřeba, ČEZ tam spaluje uhlí jen kvůli ziskům a vývozům elektřiny. Diskuse o tom, jestli má být účinnost 40 % podle návrhu ČEZ, nebo 42 % podle požadavku ministerstva, je jednak směšná, jednak se vůbec nedotýká podstaty problému: totiž, že je třeba podstatně omezit spalování uhlí.“

Jana Dusíka naopak pochválila po jeho rezignaci ODS: Podle prvního místopředsedy ODS a stínového ministra životního prostředí Davida Vodrážky byl Jan Dusík dobrým ministrem. „Očekáváme, že nyní zelení navrhnou nového kandidáta. Pokud tak neučiní, je ODS připravena jednat o novém ministrovi životního prostředí s premiérem Janem Fischerem," uvedl v tiskové zprávě Vodrážka.

Sociální demokraté naopak považují ministrovo jednání za zkratkovité. Kvůli zlepšení životního prostředí v Ústeckém kraji požadují co možná nejrychlejší modernizaci Prunéřova. „ČSSD zároveň předpokládá, že rezignace ministra Dusíka povede k urychlené modernizaci elektrárny,“ uvedlo k tomu vedení strany.

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná pak Dusíkův odchod označila za útěk před problémy a upozornila, že v současné době je ministerstvo prakticky bez vedení, protože nemá ani prvního náměstka.

Další informace:
Tyden.cz Dusík: Cítil jsem tlak podnikatelské sféry
Ihned.cz Liška: Postoj premiéra Fischer prospívá jedině ČEZu


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Petr Salamon - student, Frýdek-Místek

Blbě Pátek, 19.Března 2010, 15:23:0

Zatímco je největším viníkem Dusík, tak stanoviska ČSSD, která chce modernizaci, s níž nesouhlasí ekologické organizace, Deník Referendum nechá bez reakce, a jenom ji ocituje?

Janberanek

Jan Beránek - ekolog, Amsterdam

Dusík není viník, ale ani hrdina Pátek, 19.Března 2010, 16:50:0

Za sebe mohu stanovisko ČSSD označit za bohužel hrozné, ale předvídatelné (stejně jako budou chtít stavět další reaktory). Ale podstatné je tady to, že Dusík svojí rezignací zahodil nástroj, který měl plně v rukou a kterým nejlépe mohl v tuto chvíli plány ČEZ a ČSSD zkomplikovat. Bohužel nenašel odvahu říct ne.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.