Čtvrtina lidí nemá internet: jde o penzisty a nízkopříjmové domácnosti

K internetu je připojeno sedmasedmdesát procent lidí žijících v ČR. Více jak sedmdesát procent se jich připojí aspoň jednou týdně, což je o patnáct procent více než před pěti lety. Stále více lidí má také svůj profil na sociálních sítích.

(vd)

21.11.2016 16:00

166385_mediafax_michal_kalasek

Počítačem jsou vybaveny tři čtvrtiny domácností. Čím dál více upřednostňují přenosná zařízení, tedy například notebook nebo tablet. Foto Michal Kalášek, Mediafax

K internetu je připojeno už sedmasedmdesát procent Čechů a Češek. Alespoň jednou týdně se k internetu připojí třiasedmdesát procent lidí, tedy o patnáct procent více než před pěti lety. Čtyřiadvacet procent domácností naopak nemá ani počítač. Jde především o nízkopříjmové domácnosti a starší osoby. Počítač má jen třetina domácností důchodců.

Informuje o tom Český statistický úřad (ČSÚ), podle jehož zjištění má také stále více lidí svůj profil na sociálních sítích. Z šetření také vyplývá, že se většina uživatelů na internetu baví. „Nejčastěji se věnujeme čtení on-line zpravodajství, sledování videí, poslechu hudby nebo počítačovým hrám. Čtyřiapadesát procent uživatelů internetu starších šestnácti let používá sociální sítě,“ uvádí Daniel Böhm z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ. K nejaktivnějším uživatelům internetu patří osoby ve věku 16 až 24 let.

Na internetu nakupuje čtyřiačtyřicet procent osob. Letos poprvé však bylo mezi zákazníky e-shopů více žen než mužů. Zatímco v roce 2010 lidé nakupovali on-line hlavně elektroniku a elektrospotřebiče, v posledních letech rostou nákupy běžného spotřebního zboží – potravin, drogerie, léků a vitamínů. V oblasti služeb nakupují Češi na internetu zejména vstupenky na kulturní akce. Od roku 2010 významně vzrostl internetový prodej ubytování, letenek a jízdenek.

Více než polovina nakupujících na internetu si nechává posílat zboží na dobírku. Jedenačtyřicet procent lidí provádí platby prostřednictvím internetového bankovnictví. Při osobním odběru platí za své objednávky devětadvacet procent kupujících. A platební kartu používá osmnáct procent nakupujících on-line.

Počítačem jsou vybaveny tři čtvrtiny tuzemských domácností. Čím dál více ale upřednostňují přenosná zařízení. „Zatímco v roce 2010 vlastnila většina domácností stolní počítač, aktuálně má pětapadesát procent z nich notebook a dvacet procent tablet. Stolní počítače využívá už jen čtyřicet procent domácností,“ vysvětluje Lenka Weichetová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Přibývá také domácností, které vlastní více zařízení. Zatímco třetina domácností má jeden počítač, pětina vlastní dva počítače a sedmnáct procent domácností dokonce tři a více počítačů. Tento nárůst se ale dosud nepromítl do života již zmíněných čtyřiadvaceti procent domácností, které počítač nemají.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.