Britové žádají jasné označení geneticky modifikovaných potravin

Dostupné údaje o geneticky modifikovaných potravinách obyvatele Velké Británie matou. V obchodech chtějí jasnější informace.

(sea)

01.12.2009 15:30

Gmo

Britové by v obchodech přivítali jasnější značení geneticky modifikovaných potravin. Geneticky modifikované brambory. Foto Johnny Jet, flickr.com

Spotřebitelé se v nynějším značení nevyznají, a v obchodech by proto přivítali více informací a také povinné značení všech modifikovaných potravin. Vyplynulo to z průzkumu britské vládní Agentury pro potravinové normy. Zboží označené jako „nemodifikované“ totiž zákazníky vede k názoru, že v ostatních výrobcích se geneticky upravené přísady běžně používají.

Britové by do obchodů rádi zavedli systém podobný semaforu, který by od sebe odlišoval nemodifikované výrobky, produkty odvozené z geneticky modifikované potravy (jako například zvířata krmená modifikovanou stravou) a ty s přímým obsahem modifikovaných složek.

Z výsledků výzkumu také vyplývá, že veřejnost nemá příliš dobrý přehled o tom, v jakém rozsahu jsou modifikované potraviny na britském trhu i v zahraniční již dostupné. Postoj občanů ke genetickým úpravám se lišil, za klíčové priority však bez ohledu na své stanovisko označili „transparentnost a volbu zákazníka“.

Proti průzkumu Agentury pro potravinové normy vystoupila občanská iniciativa GM Freeze, podle níž není vhodné, aby agentura zkoumala, za jakých okolností by lidé na genetické modifikace změnili názor. „Lidé z Agentury pro potravinové normy by měli jednat v zájmu britských občanů za bezpečnost všech potravin,“ podotknul Pete Riley z GM Freeze.

Další informace:
Ecologist Public wants labelling of all GM food
Tisková zpráva GM Freeze FSA GM Dialogue Must Put Citizens First


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.