Ministr Pelikán: podnětem na Galkovou se budeme vážně zabývat

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odpověděl Deníku Referendum, že se jeho ministerstvo bude podnětem ke kárnému řízení se státní zástupkyní Zdeňkou Galkovou vážně zabývat. Podle ministerstva spravedlnosti jeho prošetření potrvá týdny.

(su)

06.05.2016 12:25

Pelikan

Robert Pelikán přislíbil, že ministerstvo podnět Deníku Referendum důkladně prošetří. Foto FB Ministerstvo spravedlnosti

Snaha Deníku Referndum, aby se ministerstvo spravedlnosti zabývalo činností státní zástupkyně Galkové přinesla prozatím dílčí úspěch. Ministr Robert Pelikán odpověděl Deníku Referendum: „Rozhodně je to něco, čím se budeme vážně zabývat.“ Ministerstvo upřesnilo, že se podnětem zabývá „v celém rozsahu“ a že výsledky šetření lze očekávat „v řádu týdnů“.

Podnět ke kárnému řízení podal Deník Referendum 18. dubna 2016. Podle zjištění Deníku Referendum se Zdeňka Galková, státní zástupkyně působící na Praze 1, ve své práci opakovaně neřídila platnými zákony, ale svými osobními preferencemi a předsudky. Podání uvádělo sedm příkladů závažných pochybení.

Zdeňka Galková nestíhala rasistické projevy na demonstraci, na které se představitelům státu vyhrožovalo oběšením, naopak obžalovala účastnici paralelní demonstrace proti nacismu Katřeinu Krejčovou ze smyšleného napadení policisty. Ta již byla pravomocně osvobozena.

Zdeňka Galková také odmítla stíhat rasistické a antisemitské projevy Mariána Magáta, naopak za vydání islámské teologické knihy a v rozporu s řadou znaleckých posudků nejuznávanějších odborných kapacit stíhá Vladimíra Sáňku. V postupu proti němu navíc použila jako důkazní materiál emaily ukradené rasistickým webem White Media.

Zdeňka Galková vlastními předsudky bez jakýchkoli odborných podkladů odmítla studii Amnesty International o diskriminaci romských dětí v českém školství. A označila za trestný čin pomalování chodníku dočasným sprejem v rámci happeningu před Poslaneckou sněmovnou. Tento případ již také napravilo městské státní zastupitelství, které vzalo obvinění zpět.

Vyřízení podnětu se bude odvíjet od lhůt, které mají jednotlivé instituce k tomu, aby se k němu vyjádřily. O výsledku samozřejmě přineseme informace.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.