Ostravský karneval proti fašizaci podpoří i aktivisté z dalších měst

V sobotu se v Ostravě uskuteční pouliční karneval, který má za cíl odmítnout fašistické tendence ve společnosti a vyjádřit solidaritu s lidmi v nouzi a na útěku. Průvod reaguje na pochod neonacistické skupiny, který se zde rovněž koná.

(jb)

21.04.2016 10:39

51469_mediafax_zdenek_figura-1

Skupina Probuď domy pořádá v sobotu v Ostravě pouliční karneval s názvem Ostrava se nebojí. Repro DR

Neformální aktivistický kolektiv Probuď domy chystá na sobotu 23. dubna pouliční karneval Ostrava se nebojí. Akce začíná ve 13:00 hodin v Husově sadu v Ostravě. Smyslem je vyjádřit solidaritu s lidmi v nouzi a na útěku a odmítnout fašistické tendence ve společnosti, kterých nenonacisté podle organizátorů zneužívají a svým jednáním je posilují. Účast přislíbili zástupci Iniciativy Hlavák, Autonomního sociálního centra Klinika, DiEM25, Vzájemného soužití nebo členové Zelené re:vize a Mladých zelených.

Karnevalový průvod reaguje na pochod neonacistické skupiny Autonom CZ, která ve stejný den pořádá demonstraci na Masarykově náměstí. „Tuto street party sice pořádáme jako přímou reakci na průvod neonacistů, klademe však důraz na nenásilný průběh celé akce,“ zdůrazňuje jeden z organizátorů Jakub Polák. Karnevalový průvod zamíří z Husova sadu kolem Prokešova náměstí až k řece do Komenského sadů.

Cílem akce je ukázat, že ostravský veřejný prostor nepatří nacionalismu a fašismu. „Přijde nám důležité zdůraznit, že stejní lidé, kteří pořádají pochody proti uprchlíkům, organizovali i pogromy proti Romům. Využívají tedy jenom další možnosti k šíření strachu a propagaci nenávisti vůči znevýhodněným skupinám,” říká další členka kolektivu Ema G.

Vítáni jsou, dle organizátorů, všichni, kteří chtějí diskutovat o situaci migrantů i o současném stavu společnosti v České republice i v Evropě a dát hlasitě najevo, že nenávist skutečně není řešení.

„Odmítáme zjednodušené chápání situace, které klade rovnítko mezi islám či imigranty a fanatismus teroristických skupin, jako je například takzvaný Islámský stát. To, že se snažíme vystupovat proti xenofobii, ještě neznamená, že schvalujeme kterýkoliv z teroristických činů, jež se v poslední době odehrál nejen v Paříži nebo v Bruselu, ale také třeba v Turecku, Pákistánu a na dalších místech ve světě,“ podotýká Polák.

Organizátoři vyzývají účastníky k pouličnímu hraní, sami zároveň zajistili DJs a kapely do Husova sadu i do následného průvodu. Připravena bude výtvarná dílna na výrobu masek a transparentů, provazochodecká dílna, občerstvení skupiny Food not Bombs, krátký cestopis z filmového natáčení v Kurdistánu, benefiční tetování, arabská poezie a samozřejmě proslovy. Vystoupí například pražská Iniciativa Hlavák nebo ostravský aktivista Kumar Vishwanathan.

Skupina Probuď domy se zabývá dopady neoliberálních politik ve veřejném životě na Ostravsku v oblastech, jako je bydlení nebo společné soužití. V minulosti kolektiv pořádal také akce na podporu uprchlíků. Loni v červenci to byla Barevná Ostrava, shromáždění doplněné o ochutnávku blízkovýchodních pokrmů, v listopadu pak Reflexní Ostrava, spojená s výstavou fotografií ve venkovní Galerii 7. Kromě toho uspořádala část skupiny Probuď domy sbírku šatstva pro uprchlíky v českých detenčních centrech i na balkánských hranicích.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.