Brněnské zastupitelstvo: navzdory koaliční krizi bez karambolu

Přestože je situace v brněnské koalici napjatá, jednání zastupitelstva viditelný posun nepřineslo. Opozice nenavrhla odvolání radních, koaliční většina fungovala spolehlivě. Jasněji bude ve čtvrtek, kdy se uskuteční smírčí řízení koalice.

(vd)

12.04.2016 14:11

Img_8200

Nejakčnějším momentem jednání zastupitelstva bylo vystoupení rozhořčených aktivistů, obávají se návratu starých pořádků. Foto Majda Slámová

Úterní jednání brněnského zastupitelstva průlom do koaliční krize nepřineslo. Rada zůstala kompletní, opozice se nepokusila prosadit odvolání byť jediného radního, primátor i jeho náměstci a náměstkyně seděli tak jako jindy na svých místech. V rozhovorech s novináři politici pouze opakovali svá starší stanoviska. Je evidentní, že se vše podstatné nyní odehrává především v zákulisí.

Nejakčnějším momentem zastupitesltva bylo vystoupení několika desítek rozhořčených aktivistů, kteří přišli vyjádřit obavu z návratu starých pořádků. „Apelujeme na politiky a političky současné koalice, aby našli shodu, aby se umoudřili a udrželi politiku, která Brnu přinesla od listopadové revoluce nevídanou naději,“ uvedli před zaplněným sálem.

„Ano, chceme žít zelené, lidové Brno. Bez ODS. Bez korupce. Bez Onderky. Bez přátel starých pořádků,“ zaznělo pak na konci projevu jednoho z nich. Z průběhu jednání nicméně nebylo patrné, kterým směrem se situace na magistrátu vychýlí.

Jasněji by mohlo být ve čtvrtek, kdy se zástupci koaličních stran sejdou k jednání v rámci smírčího řízení koalice. Pokud se jej zúčastní také lidovci, je možné, že se veřejnost minimálně dozví, zda existuje vůle koaličních stran pokračovat ve vzájemné spolupráci.

Nyní tomu ale nic nenahrává. Lidovecká náměstkyně Klára Liptáková i brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO nadále trvají na svých pozicích: podle lidovců koalice v Brně skončila, podle hnutí ANO tomu musí předcházet její písemné vypovězení. Podobně hovoří také náměstek primátora ze zelených Martin Ander.

Podle něj stále platí, že žádná z koaličních stran smlouvu dosud nevypověděla. Hovoří v této souvislosti o závazném usnesení svého stranického orgánu. Dosavadní hra na údajné hledání nové koalice má podle Andera jediného vítěze: opoziční ČSSD.

„Čím dřív si to naši koaliční partneři uvědomí, tím líp. Až se tak stane, budeme opět schopni zasednout k jednomu stolu a najít společné řešení témat, která se nakupila,“ tvrdí Ander.

Otázkou je, zda jde o realistický scénář, vzájemná důvěra uvnitř koalice je podle všeho pochroumána více, než kdykoli v minulosti. Předcházet by mu navíc muselo vypovězení smlouvy mezi lidovci a ČSSD o společném postupu. A především: podle zjičtění ČT24 se Liptáková chystá naopak své koaliční partnery informovat o vypovězení koaliční smlouvy písemně.

Přesto možná není v této souvislosti bez zajímavosti, že hlasování v lidoveckém klubu zastupitelů o jejich dohodě s ČSSD skončilo podle zjištění Deníku Referendum 4:3. Klára Liptáková tak pro svůj plán získala nejtěsnější většinu svých spolustraníků.

Přitom postup lidovců je klíčový. Buď setrvají na pozici preferované Liptákovou, a nebo se těžiště uvnitř jejich klubu překlopí k ochotě zachovat půdorys stávající koalice. K ničemu podobnému se ale podle dostupných informací zatím neschyluje.

V podstatě lze proto aktuální situaci označit za patovou, politiky i veřejnost nejspíš čeká hra o čas, ve které nemá ani jedna ze stran vyloženě výhodnější pozici. Snad až na sociální demokraty – jsou jediní, v jejichž zájmu je nejméně do krajských voleb udržovat nestabilitu a chaotické uspořádání.

„Dneska výjimečně, pane primátore, nic nemám,“ pravil exprimátor Roman Onderka z ČSSD ve chvíli, kdy se zastupitelé dostali k interpelacím. Potvrdil tak, že jsou to sociální demokraté, komu současné provizorium vyhovuje.

„Odpovím vám písemně do třiceti dnů,“ reagoval pak Vokřál na dotaz komunistických zastupitelů, kteří se tázali, zda koalice funguje, či nikoli. Po mimořádně krátkém jednání zastupitelstva se posléze všichni zúčastnění odebrali vyjednávat mimo veřejné kulisy brněnské politiky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.