Slováci už znají nové ministry, budou ze čtyř stran

Dominantní stranou v novém kabinetu bude Smer Roberta Fica. Fico sám zůstane premiérem. Dosavadní funkce si podrží také ministr vnitra Kaliňák, zahraničí Lajčák či financí Kažimír. Z nových tváří budí nejvíce pozornosti Lucia Žitňanská.

(pjed)

21.03.2016 22:52

15428044634_e40577e34c_k

Robert Fico povede už třetí vládu. Do čela své první nastoupil po volbách v roce 2006. Foto archiv EC

Lidé na Slovensku a pozorovatelé tamního dění už znají jména všech ministrů, jež mají zasednout v nové vládě. Dosluhující a zároveň designovaný premiér Robert Fico je představil v pondělí večer. Jak bylo dohodnuto už v minulých dvou týdnech, jde o zástupce celkem čtyř stran. Dominantní bude Smer-SD, jenž obsadí sedm ministerstev. Menšími koaličními partnery pak budou národovecká Slovenská národná strana (SNS) se třemi ministerstvy, slovensko-maďarký Most-Híd se dvěma ministerstvy a nová křesťanskodemokratická strana #Sieť s jedním ministerstvem.

Fakticky fungovat by dle Roberta Fica mohla vznikající vláda začít už v půli tohoto týdne po ustavující schůzi nového parlamentu. Ta byla prezidentem Andrejem Kiskou svolána na středu 23. března.

„Pokiaľ táto schôdza národnej rady prebehne štandardným spôsobom a nebudeme svedkami provokácií, ihneď po ukončení schôdze by súčasná vláda podala demisiu, a ak bude priestor, nová vláda by vznikla v stredu večer alebo vo štvrtok ráno,“ cituje Fica deník SME.

Smer-SD by přitom měl mít v novém kabinetu nejen nejvíce ministerstev, ale i kontrolu nad většinou silových rezortů. Z nyní dosluhující vlády by měli zůstat kromě premiéra ve funkcích ministr vnitra Robert Kaliňák, ministr financí Peter Kažimír, ministr zahraničí Miroslav Lajčák, ministr práce Ján Richter a ministr kultury Marek Maďarič.

Šestým ministerstvem pod kontrolou Smeru bude hospodářství, jež by měl řídit dosavadní ministr životního prostředí Peter Žiga, a sedmým ministerstvo zdravotnictví, které by měl vést Tomáš Drucker – dosavadní ředitel Slovenské pošty. Pozorovatelé doplňují, že právě o ministerstvo zdravotnictví byl vzhledem k hluboké krizi v rezortu nejmenší zájem.

Nominace dalších stran
Národovci z SNS si vyjednali rezort školství, jenž by měl spravovat dosavadní generální ředitel Sekce vysokých škol, vědy a výzkumu na témže ministerstvu Peter Plavčan, rezort zemědělství, který má řídit dosavadní generální řiditelka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Matečná, a ministerstvo obrany. Do jeho čela nominovali generálporučíka Petera Gajdoše.

Předseda SNS Andrej Danko přitom sám ministrem nebude – podle dohody ho bude nová koalice nominovat na post předsedy parlamentu.

Most-Híd by měl vést ve vládě rezort spravedlnosti, v jehož čele má stanout známá justiční expertka a vášnivá kritička vztahu Ficova Smeru k právu Lucia Žitňanská, a rezort životního prostředí. Ten by měl vést László Solymos.

Předseda Mostu-Hídu Béla Bugár bude koalicí nominován na místopředsedu parlamentu.

Konečně straně #Sieť by mělo připadnout ministerstvo dopravy, na něž nominovala manažera a svého stínového ministra pro energetiku Romana Brecelyho. Předseda Sietě Radoslav Procházka má zůstat bez funkce, protože za svého místopředsedu parlamentu chce strana poslance Andreja Hrnčiara.

Slovenský jednokomorový parlament – Národní rada SR – má nyní celkem čtyři místopředsedy. Koalice chce přitom vedle Hrnčiara a Bugára nominovat ještě Martina Glváča, který je v nyní dosluhující vládě ministrem obrany za Smer. Poslední – čtvrtý – post místropředsedy se rozhodla nechat opozici. Podle slovenských médií jej obsadí nejspíše nominantka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Nicholsonová.

Vítězové a poražení
Komentátoři hodnotí výsledek povolebních vyjednávání, jež trvala přibližně dva týdny, jako jednoznačný úspěch Smeru. Vedení strany kolem Roberta Fica se podařilo v složité povolební situaci dohodnout velice rychle většinovou koalici, a to s účastí stran SNS a Most-Híd, které se vůči sobě v minulosti ostře vymezovaly. Shoda mezi pozorovateli panuje také na tom, že Smeru výrazně pomohla právě SNS, která hned v počáteční fázi rozhovorů uvedla, že nevstoupí do koalice, jež se po volbách nabízela jako jediná standardní alternativa – do spojenectví tvořeného dosavadní pravicovou opozicí.

Za hlavního poraženého jednání je dále v relativní shodě označována Sieť Radoslava Procházky. Strana se kvůli vstupu do koalice se Smerem, který před volbami zhusta kritizovala, vnitřně štěpí. Záměr odejít už ohlásily tři její čerstvě zvolené poslankyně a jeden poslanec, čímž přijde o takřka polovinu mandátů, jež ve volbách získala. Podle dotazníků rozeslaných právě odcházejícími poslanci členské základně ji navíc hodlá opustit vbrzku až šestina řadových členů.

V rámci předvolebních rozhovorů získala Sieť právě jen jedno zmíněné ministerstvo (dopravy), slib křesla parlamentního místopředsedy a tři státnětajemnické posty u jiných rezortů. Ještě krátce před volbami přitom strana aspirovala na pozici lídra celé slovenské pravice.


Další informace:
SME.sk Zdravotníctvo patrí Druckerovi, Fico zverejnil mená (minúta po minúte)
SME.sk Smer rozhodol, Glváč bude podpredsedom parlamentu, Žiga ministrom
Aktualne.sk VIEME PRVÍ: Toto sú nominanti SNS na ministerské kreslá
Aktualne.sk #Sieť predstavila ministra dopravy. Do parlamentu sa neprekrúžkoval
Aktualne.sk Búrka v Procházkovej Sieti pokračuje. Zo strany vystupuje 200 ľudí
Aktualne.sk Potvrdené. Spravodlivosti bude šéfovať Žitňanská
Denník N Žitňanská: Boli sme presvedčení, že pravicová vláda nemá šancu fungovať


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 22.Března 2016, 00:59:52

Patří se doplnit, že nominovaný ministr školství za SNS Plavecký má za sebou poměrně velký skandál http://blog.etrend.sk/transparencyblog/o-kom-sa-mlci-v-kauze-pozickovy-fond-2.html

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.