Zhasněme světla, podpořme ochranu klimatu, vyzývá Hodina Země

Památky, státní instituce, města, firmy i domácnosti v sobotu zhasnou na hodinu všechna světla. V půl deváté večer proběhne celosvětová akce Hodina Země, která upozorňuje na změnu klimatu. V České republice se připojí více než šedesát obcí.

(jj)

19.03.2016 10:52

10505166_989120637765514_1161029483120184884_o

Při Hodině Země v loňském roce zhaslo i náměstí v Lanškrouně. Foto FB Hodina Země

Hodina Země symbolicky spojuje obyvatele napříč mnoha různými státy, kteří se chtějí podílet na ochraně klimatu. Osvětlena nebude například radniční věž na Prokešově náměstí v Ostravě, brněnský Špilberk, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nebo Národní dům v Prostějově. 

Připojují se města, firmy i domácnosti. Po celém světě se také koná řada doprovodných akcí. V Brně proběhne procházka městem komentovaná Janem Hollanem. Vycházka začne ve 20 hodin na Komenského náměstí.

„Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ řekla Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, který akci pořádá. Dodala, že se někteří účastníci dobrovolně zavazují k dalším ekologickým opatřením – například k používání biomasy nebo využívání elektrokol.

Akce částečně reaguje na klimatickou konferenci v Paříži. Při ní se politici z celého světa zavázali k ochraně klimatu. „Teď je čas, abychom začali i u nás. To znamená šetřit s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíce,“ řekl Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

Historicky první Hodina Země proběhla v roce 2007 v australském Sydney. V následujících letech se k akci přidávala další města na světě. Česká republika se Hodiny Země účastnila poprvé v roce 2010.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.