Elektronická evidence tržeb byla schválená Senátem

Horní komora Parlamentu vyjádřila souhlas se zákonem o evidenci tržeb. Norma, která má podle vlády narovnat české podnikatelské prostředí, nyní čeká na podpis prezidenta republiky. Zákon by měl nabýt účinnosti do konce roku.

(jb)

16.03.2016 16:23

A14

Horní komora Parlamentu ve středu schválila zavedení elektronické evidence tržeb. Foto Nick Hull, flickr.com

Senát ve středu schválil zavedení elektronické evidence tržeb. Spolu s ní odsouhlasil i návrh Ministerstva financí na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou alkoholických nápojů, a to od okamžiku účinnosti zákona o evidenci tržeb. Návrh zákona nyní čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana, který už v minulosti prohlásil, že elektronickou evidenci tržeb podporuje.

Podle Ministerstva financí je elektronická evidence tržeb jedním z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky. Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že zavedením evidence tržeb se Česká republika zařadí mezi většinu zemí Evropské unie, kde již některá z forem evidence tržeb úspěšně funguje.

„Náš online model však bude patřit k nejmodernějším a pro podnikatele nejlevnějším, protože maximálně využívá technologie, které jsou dnes běžně dostupné, zatímco v době, kdy evidenci tržeb zaváděla například Itálie nebo Švédsko, nebo ji navrhovala současná česká opozice v podobě drahých registračních pokladen, zdaleka tak rozšířené nebyly,“ vysvětlil ministr financí.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se naopak domnívá, že Česká republika se vydala cestou postupné likvidace drobných podnikatelů a živnostníků a rovných podmínek v podnikání jako jednoho z pilířů demokratické společnosti. „Místo abychom drobné podnikatele chránili, tak jako to činí všude ve vyspělém světě, rozhodli jsme se je hodit všechny do jednoho pytle s označením zloději,“ zdůraznil místopředseda Senátu

A pokračoval: „A to vše připravil člověk, který je podezřelý z dotačního podvodu. Shodou okolností je majitelem obří firmy, která internetovým přenosem svých obchodních dat zatížena nebude.“ Pravicová opozice chce zákon napadnou u Ústavního soudu, elektronická evidence tržeb podle ní zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Ministr financí: evidence tržeb přinese osmnáct miliard ročně
Evidence tržeb se má nejprve týkat ubytovacích a stravovacích služeb, po třech měsících se začne vztahovat také na maloobchod a velkoobchod a ve třetí fázi, patnáct měsíců po spuštění, budou evidovány tržby v ostatních činnostech s výjimkou vybraných řemesel a výrobní činnosti, pro které povinnost evidovat své tržby začne platit až osmnáct měsíců po spuštění systému.

Podle ministra financí elektronická evidence tržeb přinese i větší příjmy do státního rozpočtu. „Celkový daňový výnos po plném náběhu evidence tržeb bude osmnáct miliard korun ročně,“ uvedl Andrej Babiš a dodal: „Z těchto osmnácti miliard půjdou přibližně čtyři miliardy korun ročně do rozpočtů obcí a přibližně 1,5 miliardy do rozpočtů krajů. To znamená více investic do lokálních projektů, do infrastruktury obcí, do školek a podobně,“ řekl ministr financí.

Senát také souhlasil s navrženou jednorázovou slevou na dani pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob ve výši pět tisíc korun, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby. Částka má kompenzovat náklady spojené se zavedením evidence tržeb.

Zákon by měl nabýt účinnosti do konce roku 2016. Do té doby se musí vybudovat a otestovat technické řešení systému. Měsíc před účinností normy bude následně spuštěn pilotní provoz, ve kterém si podnikatelé budou moci fungování systému vyzkoušet.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.