Ministerstvo připraví antifosilní zákon. Ekologové hovoří o průlomu

Sobotkova vláda chce po resortu životního prostředí, aby připravilo paragrafové znění antifosilního zákona. Podle ekologů jde o zásadní krok pro nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší.

(vd)

10.03.2016 12:48

A3

Nová pravidla podle srazí závislost České republiky na dovozu ropy a plynu a zároveň pomůže vyčistit ovzduší. Foto Rob CzechR, flickr.com

Ministerstvo životního prostředí má za úkol připravit paragrafové znění tzv. antifosilního zákona. Ve středu večer o tom rozhodla koaliční vláda Bohuslava Sobotky. Ekologové hovoří o průlomovém rozhodnutí, pokud bude totiž zákon schválen, bude to podle nich znamenat zásadní krok pro modernizaci ekonomiky, nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší.

„Vláda udělala první důležitý krok ke vzniku antifosilního zákona, který přinese do ekonomiky potřebnou jistotu pro investice do zateplování domů, výroby domácí čisté energie či pohodlné a rychlé veřejné dopravy,“ reaguje na rozhonutí ministrů Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

Nová pravidla podle něj srazí závislost České republiky na dovozu ropy a plynu a zároveň pomůže vyčistit ovzduší. „Ministr životního prostředí však nyní musí šlápnout na plyn, aby zákon stihla schválit ještě tato Poslanecká sněmovna před volbami na podzim 2017,“ připomíná Koželouh.

Sobotkův kabinet se ke schválení antifosilního zákona zavázal již ve svém programovém prohlášení. Zástupci Hnutí DUHA vyzývali politiky k přijetí zákona přitom již před sedmi lety. Vzorem jim byl úspěšný britský zákon Climate Change Act.

„V Británii už zákon za sedm let platnosti snížil závislost na fosilních palivech o jedenadvacet procent, spotřeba energie je o osmnáct procent nižší. Zároveň vzrostla průmyslová výroba o šest a počet pracovních míst o pět procent,“ zdůrazňuje Hnutí DUHA.

Vláda vzala na vědomí analýzu proveditelnosti antifosilního zákona, která potvrdila, že toto legislativní řešení je nejvhodnější cestou pro snížení kritické závislosti naší země na dovozu ropy, plynu i na uhelných dolech, a to o nejméně osmdesát procent.

Vláda ovšem musí podle ekologů současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Ekologové zároveň zdůrazňují, že ministři musí zabránit přijetí nových tarifů za elektřinu, které by zvedly účty chudým domácnostem, či těm, kteří šetří elektřinou, a které by současně zlikvidovaly malovýrobu čisté domácí elektřiny solárními střechami.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.