Zrušený návrh tarifů nerespektoval vládní strategie, tvrdí ekologické organizace

Nové tarify elektřiny nebyly v souladu s vládními strategiemi o energetické politice, nezaměřovaly se na energetickou decentralizaci. Energetický regulační úřad chce o změnách tarifů diskutovat s veřejností.

(jj)

04.03.2016 11:26

Nk5h10h0

Energetickým regulačním úřadem navržené tarify nebyly v souladu s vládními strategiemi o energetické politice. Foto aoyan, flickr.com

Návrh Energetického regulačního úřadu na nové tarify za elektřinu nerespektoval vládní strategii. Ta totiž stanovuje, že energetická politika má motivovat spotřebitele k šetření elektřinou a k podpoře vlastní výroby energie. Nejenom proto Energetický regulační úřad návrh stáhl. O nových tarifech chtějí úředníci jednat s veřejností.

Národní akční plán pro chytré sítě, který v loňském roce vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá s motivováním odběratelů ke spoření elektřinou. Návrh nových tarifů naopak nastavoval příliš vysoké paušální ceny, na které by doplatili zejména ti, kteří se rozhodli elektřinou šetřit. „Místo aby nové tarify vedly k úsporám elektřiny, domácnosti od nich demotivovaly tím, že zvýšily čtyřnásobně paušální platby,” popisuje princip zrušeného návrhu tarifů Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Návrh tarifů navíc diskriminoval odběratele, kteří si vyrábějí elektřinu sami, většinou pomocí fotovoltaických článků. Ti by totiž museli paušálně platit stejné peníze jako lidé, kteří jsou plně závislí na firmách distribuujících elektřinu. To by vedlo k demotivaci domácností vyrábět si energii sami, což odporuje jak vládnímu Národnímu akčnímu plánu pro chytré sítě, tak Státní energetické koncepci.

„Úřad by měl respektovat zájmy společnosti a strategie státu směřující k úsporám včetně samovýroby, s ohledem na dopady na všechny odběratele,“ sdělil předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Vitásková se nevzdává, chce debatovat s veřejností
Energetický regulační úřad ve středu oznámil, že návrhy nových tarifů za elektřinu nezavede. Místo toho chce debatovat s veřejností. „Se spotřebiteli se chceme veřejně bavit o nových tarifech, jejich změnách a úpravách. Vyjedeme do všech regionů,“ řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Zástupci úřadu zahájí diskuzní turné již příští týden v Plzni. V plánu mají setkat se také s občany v Jihočeském kraji, následovat bude Vysočina. Úřad zároveň zveřejnil statistiky podnětů, které od veřejnosti dostal. Ze zhruba patnácti tisíc reakcí na nové tarify bylo kolem dvanácti tisíc negativních.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.