Končí období vegetačního klidu. Přestaňte kácet stromy, vyzývají ochránci

Letos se stromy začaly probouzet téměř o dva týdny dříve než minulý rok. Kácecí sezóna tak končí, spolek Arnika proto vyzývá obce, správce komunikací i všechny ostatní, aby své plány na kácení stromů odložili přinejmenším do podzimu.

(vd)

29.02.2016 13:42

190329_mediafax_emanuel_boranek

Čas vegetačního klidu je obdobím přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny, u nás obvykle spadá mezi listopad a březen. Foto Emanuel Boránek, Mediafax

Končí období vegetačního klidu, spolek Arnika proto vyzval resort životního prostředí, aby na tuto skutečnost upozornil v oficiálním prohlášení. Podle platných předpisů je totiž možné kácet stromy právě v tomto období, které ale není v kalendáři pevně zasazeno a jehož délka závisí pouze na přírodě. Letos se přitom stromy začaly probouzet téměř o dva týdny dříve než minulý rok.

„Doufáme, že i tentokrát ministerstvo využije své kompetence předcházet zbytečným škodám na životním prostředí a neprodleně vydá upozornění, že začala vegetační sezona a kácet se nemá. Nejedná se o žádný výjimečný krok, podobnou výzvu ministerstvo životního prostředí vydalo i v předchozích letech,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

Obdobím vegetačního klidu se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny, které u nás obvykle spadá do období mezi listopadem a březnem. Letošní velmi mírná zima urychlila nástup jara a s ním i probouzení stromů.

„Na základě pozorování v přírodě – rašení vegetace, nalévání pupenů dřevin – lze konstatovat, že letošní období vegetačního klidu skončilo již v druhé polovině února. Vracejí se už i stěhovaví ptáci a připravují se ke hnízdění – ornitologové hlásí návrat prvních hejn špačků ale také konipasů a skřivanů,“ uvedli ekologové.

„Kácení ve vegetačním období je bezohledné vůči životnímu prostředí. Může také dojít k poškození zájmů hájených zákonem o ochraně přírody a krajiny a viníkům pak hrozí sankce za porušení zákona,“ doplňuje mluvčí Arniky Jan Vávra.

V případě, že by se občané setkali s nepovoleným nebo bezdůvodným kácením stromů, mohou prostřednictvím webu Arniky kontaktovat Českou inspekci životního prostředí.

O to, jak má úřad postupovat při správním řízení o vydání povolení ke kácení stromů, se občané dozvědí například z publikace Dřeviny rostoucí mimo les – jak je chránit a co dělat, když je nutné kácet. Mohou si ji zdarma stáhnout zde.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.