Záměr aktivistů oživit lázně vyvolal obavy místních, podle starosty nic nehrozí

Rada města Brna minulý týden schválila výpůjčku části Městských lázních Zábrdovice sdružení Kulturou proti chátrání. Někteří obyvatelé a spolky se obávají zhoršení bezpečnostní situace, podle starosty městské části nic takového nehrozí.

(jb)

17.02.2016 17:22

A1

Sdružení Kulturou proti chátrání upozorňuje na to, že budova lázní mnoho let chátrá a i zástupci spolků, které dnes proti záměru města vystupují, měli příležitost tento stav změnit. Foto Martin Strachoň, WmC

Jak Deník Referendum informoval, Rada města Brna v úterý 9. února schválila záměr na dočasnou výpůjčku části prostor v Městských lázních Zábrdovice, tzv. Zimních lázní, na dobu šesti let sdružení Kulturou proti chátrání. To by zde chtělo vytvořit kulturní a sociální centrum. Poté, co o záměru informoval náměstek primátora Martin Ander (SZ), se ale proti projektu zvedly hlasy některých obyvatel a místních sdružení.

„Nacpat nám sem další problémy vybudováním tohoto zařízení, které naplánovalo město bez předchozí diskuse s vedením městské části a hlavně občany, je podle mě prachsprostý podraz a zásadní ohrožení bezpečnosti Židenic,“ uvedl pro iDNES.cz místopředseda spolku SAZE a bývalý místostarosta Židenic za ČSSD Karel Bernášek v narážce na to, že v okolí lázní je několik ubytoven pro sociálně slabé občany a ve čtvrti žije i mnoho etnicky vyloučených obyvatel, především Romů.

Podle Bernáška by budova měla sloužit původnímu záměru, tedy wellness rekreaci, sdružení Kulturou proti chátrání ale upozorňuje na to, že budova lázní mnoho let chátrá a i zástupci spolků, které dnes proti záměru města vystupují, měli příležitost tento stav změnit. „Nyní naopak předem kritizují iniciativu, která se pokouší s památkou alespoň něco udělat, bez toho, aby se se záměrem blíže seznámili,“ zdůrazňuje sdružení ve svém prohlášení.

Protože budova lázní je ve vlastnictví města Brna, sdružení Kulturou proti chátrání nejprve jednalo s jeho zástupci a představitelé městské části Židenice se o záměru dozvěděli až od radních. Minulý týden v pátek se ale uskutečnilo rovněž jednání s vedením městské části, kde zástupci sdružení představili svůj projekt a upřesnili některé informace. Starosta Židenic René Novotný (ANO) pro iDNES uvedl, že kulturním centrum v budově lázní rozhodně žádné zhoršení bezpečnostní situace nepřinese.

Kulturou proti chátrání: Knihovna bezpečnost nezhorší
„Velmi nás mrzí, a není naším cílem tuto situaci nijak zhoršovat, že některá místní sdružení, spojená také s bývalými zastupiteli městské části, se účelově a nepravdivě snaží interpretovat cíl centra a využívají vypjatých nálad ve společnosti,“ stojí ve vyjádření spolku, který se pozastavuje nad tím, že tato místní sdružení nikdy neobjasnila, jak by například knihovna, workshopy, přednášky či filmová promítání měly zhoršit bezpečnostní situaci v Židenicích.

Právě workshopy či přednášky například s tématikou oživení veřejného prostoru, revitalizace brownfields, chátrajících budov, ekologie, cestovatelství či umění by sdružení Kulturou proti chátrání chtělo v budově lázní pořádat. Spolek rovněž plánuje vytvořit různé dílny (od cyklodílny například až k sítotisku). Také chce poskytnout prostor pro divadelní představení amatérských i profesionálních spolků, výstavy, ateliéry či hudební produkce.

„Především chceme zdůraznit, že jakoukoliv případnou odbornou sociální poradenskou činnost centrum nebude samo realizovat a je uzavřena dohoda o spolupráci s příslušnými neziskovými organizacemi, které se této činnosti dlouhodobě věnují,“ upozorňuje sdružení.

A dodává: „Nemáme tedy v úmyslu suplovat činnost neziskových organizací provádějících v daném místě odbornou sociální práci, stejně jako jakkoli zvyšovat napětí v lokalitě Židenic. Naším cílem je naopak naplnit dlouhodobě chátrající část lázní činností a životem, která bude prospěšná pro všechny obyvatele a občany“.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.