V Iráku vzniká brigáda jezídských Sluníčkářek, vyrazit by měla na Mosul

Takzvané Sun Ladies byly v minulosti všechny uneseny a zneužívány fanatiky z ISIS. Později ale utekly a nyní procházejí v iráckém Kurdistánu výcvikem, aby se mohly vrátit a bojovat.

(pjed)

11.02.2016 16:19

A2

První Sluníčkářky na propagačním snímku britských reportérů pořízeném loni na podzim. Foto NA, Twitter

Jejich přes 620, jsou to Jezídky a říkají si Sun Ladies, čili Sluníčkářky. Všechny je v minulosti unesli fanatikové z Daéš, tedy samozvaného Islámského státu (ISIS); musely sloužit jako sexuální otrokyně, ale nakonec se jim podařilo utéci. Dnes již od léta trénují v iráckém Kurdistánu střelbu, krytí, zápas a další bojové dovednosti, aby se mohly vrátit jako samostatná brigáda v rámci sil kurdských Pešmergů do míst, kde je věznitelé drželi, a bojovat.

„Každou z nás bili a znásilňovali (...) a ještě mnoho našich žen zůstává v Mosulu jako otrokyně. Čekají na ně jejich rodiny. Čekáme na ně i my (...) Chceme je pomoci osvobodit,“ řekla americkým novinářům při návštěvě výcviku kapitánka Chatún Chiderová, která Sluníčkářkám velí.

Zpravodajové z agentur připomínají, že fanatikové z ISIS unesli při své ofenzívě v mosulské oblasti v roce 2014 přibližně pět tisíc Jezídek – příslušnic půlmilionové severoirácké komunity, jejichž specifická víra spojuje prvky křesťanství, islámu i zoroastrismu.

Asi dvěma tisícům žen se podařilo postupně ze zajetí utéci. Celkem 123 z nich projevilo během loňského léta ochotu bojovat a bylo už vycvičeno. Dalších pět set Sluníčkářek výcvik u Kurdů ještě čeká.

Mezi pozorovateli se objevují i hlasy, že role ženské jezídské brigády je spíše propagační. Znalci však upozorňují, že v kurdských milicích jsou ženské jednotky běžné a že první Sluníčkářky se zapojily organizovaně do bojů už loni v listopadu.


Další informace:
The Independent Former Isis Yazidi sex slaves take up arms for revenge, to win back Mosul and 'bring our women home'
AlAlam.ir Former ISIS Sex Slaves Form All-Female Battalion 'Sun Ladies' to Launch Massive Assault on ISIS
The Independent 'Isis are afraid of girls': Kurdish female fighters believe they have an unexpected advantage fighting in Syria


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.