V Praze se přiblížil vznik menšinové koalice, ANO a ČSSD míří do opozice

Na pražském magistrátě se zvyšuje možnost vzniku menšinové koalice TOP 09, Trojkoalice, Nezávislých a Pirátů s podporou ODS. ANO A ČSSD by tak odešly do opozice. Podle Pirátů nová koalice už vytvořila pracovní skupiny k přípravě programu.

(jb)

16.12.2015 09:33

Pir_ti

Zdá se, že Pirátům se nakonec podařilo prosadit svoji představu uspořádání pražské koalice, ODS nebude v Radě a ČSSD a ANO skončí v opozici. Foto Piráti

V Praze pravděpodobně vznikne menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice, Nezávislých a Pirátů s podporou ODS. Hnutí ANO a ČSSD míří do opozice. „ODS je se svou úlohou smířená a jiná varianta než menšinová koalice složená z TOP 09, Trojkoalice a Pirátu s podporou ODS prostě neexistuje“, řekl Deníku Referendum předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Hnutí ANO a ČSSD vyzývají TOP 09, Trojkoalici a Piráty ke vzniku široké koalice.

Podle zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka už strany budoucí pražské koalice vytvořily pracovní skupiny, které pracují na společném programu. Na lednovém jednání zastupitelstva by měla být zvolena nová Rada města. Nová koalice by měla mít většinu třiceti pěti hlasů. Předchozí koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice měla hlasů třicet tři, koalice se rozpadla poté, co v říjnu byli odvoláni čtyři z jedenácti radních.

Podmínku, aby v Radě města nebyla zastoupena ODS, už dříve vznesli Piráti. Václav Novotný ještě minulý týden v rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že scénář bez ODS v Radě je jednou z možných variant, ale TOP 09 preferuje vznik většinové koalice. „Chceme stabilní vládu nad Prahou, menšinová koalice je v tomto smyslu pochopitelně problematická. Jsme také pro to, aby všechny subjekty nesly za vládu svůj díl odpovědnosti,“ řekl Novotný.

Přesto se nakonec zdá, že se Pirátům podařilo prosadit svoji představu uspořádání na pražském magistrátu a to i, co se týče odchodu hnutí ANO a ČSSD do opozice. „Základní východisko Pirátů je odstavení od moci pravomocně odsouzeného podvodníka Karla Březiny z ČSSD a šedé eminence pražského ANO Radmily Kleslové,“ uvedli Piráti ve svém prohlášení ohledně budoucí pražské koalice minulý týden.

Původním plánem TOP 09 bylo sestavit koalici složenou kromě kromě z ODS, Trojkoalice a ČSSD, sociální demokraté ale odešli od jednacího stolu poté, co byl na konci listopadu za přispění všech hlasů zastupitelů Trojkoalice navržen k odvolání a nakonec i odvolán předseda výboru pro územní rozvoj Jan Sládek z ČSSD.

Sociální demokraté vzápětí oznámili, že do koalice s TOP 09, ODS a Trojkoalicí nevstoupí. TOP 09 usilovala o to, aby s nimi jednání o pražské koalici pokračovala. V úterý, kdy se přiblížil vznik menšinové koalice, hnutí ANO a ČSSD vyzvaly TOP 09, Trojkoalici a Piráty ke vzniku široké koalice.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.