Moskvané demonstrovali za reformu policie

Několik set demonstrantů se dnes sešlo v Moskvě. Požadovali reformu ruské police a odstoupení stávajícího ministra vnitra.

(red)

06.03.2010 16:00

Na Triumfálním náměstí v Moskvě se sešli příznivci opozičního hnutí Solidarita, kterou založil bývalý světoznámý šachista Garri Kasparov, a další zástupci liberální mimoparlamentní opozice.

Účastníci požadovali odstoupení ministra vnitra Rašida Nurgalijeva a reformu policie, která prý nestíhá prominenty a překračuje své pravomoci při zásazích vůči bezúhonným lidem. Podle agentury DPA bylo zadrženo sedm „narušitelů" akce.

Účastníci shromáždění nesli plakáty se sloganem „Důstojné platy pro důstojnou policii", což  by podle nich také zamezilo četným případům korupce mezi policisty.

„Hlavním cílem by mělo být to, aby měla ruská policie jednou takovou pověst jako policie v západních zemích," citovala agentura DPA známého aktivistu Lva Ponomarjova, který stojí v čele hnutí Za lidská práva.

Ponomarjov také volal po lepším sociálním zajištění policistů v souvislosti s plánovaným propouštěním z řad strážců pořádku. Propuštěné je třeba podporovat při hledání nového místa, jen tak se lze podle něj vyhnout sociálnímu napětí. Přísně střeženou akci na rozdíl od dřívějších pochodů úřady nezakázaly.

Ruskou policii poslední dobou pronásleduje série skandálů, které odstartovalo loni na jaře krveprolití spáchané v moskevské samoobsluze policejním náčelníkem majorem Denisem Jevsjukovem, jenž byl nedávno odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu dalších dvaadvaceti lidí. Od té doby média prakticky denně referují o zločinech, korupci a svévoli strážců pořádku. Jen v Moskvě policie přiznává, že loni byla nucena propustit ze svých řad na 1500 strážníků kvůli různým proviněním.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.