Krutá zima, suché jaro

Mít v zaměstnání odbory znamená mít vyšší mzdu i lepší zacházení. Zároveň s odboráři z brněnské strojírenské IG Watteeuw to dokazují odboráři z České pošty.

Česká pošta je součástí zpráv posledních týdnů. Tématem jsou zakázky na dodávku aut a pneumatik, které vyhrál Agrotec Andreje Babiše. První ze zakázek byla zrušena, druhou vyšetřuje policie.

Ve zprávách se dočtete i o podivné nabídce třímilionového úplatku pro ministra Chovance, který měl od jednoho z podnikatelů zprostředkovat jeden ze členů středočeské ČSSD. Poté měl být ministr vnitra údajně ochoten pomoci při řešení problémů mezi podnikatelem a státním podnikem.

Tuto druhou aféru následovalo jednání Bezpečnostní rady státu, po kterém zúčastnění ve shodě hovořili o pokusech poštu poškodit nebo nepřátelsky převzít.

V obou případech dostal v médiích slovo ministr vnitra Milan Chovanec. To je dobře, protože pošta pod rezort vnitra spadá. Škoda je, že ministr nedostal prostor ve třetím případu, který je dnes v souvislosti s Českou poštou diskutován. Anebo že si svůj prostor (podle mediální databáze) nevydobyl.

Jde o zprávu, že zaměstnanci na Moravě mají ve stejných profesích, o pětinu nižší platy než zaměstnanci v českých krajích. Ve zveřejněné zprávě šlo třeba o řidiče.

Odměňovat lidi za stejnou práci různě zákon nedovoluje. Odboráři tedy avizovali, že po rok a půl nikam nevedoucím jednání jsou připraveni na poštu v říjnu podat žalobu. Poté jednání dospělo k tomu, že pošta začne platy postupně dorovnávat od jara příštího roku.

Zaměstnanci na Moravě mají ve stejných profesích, o pětinu nižší platy než zaměstnanci v českých krajích. Týká se to zejména řidičů. Foto Archiv redakce

Vedení pošty bylo vystaveno veřejnému tlaku a odboráři se zachovali odpovědně, když vymáhají realistický a realizovatelný harmonogram pro prosazení rovnosti v odměňování a prosazení platného zákona.

Pošta obecně zdůvodnila, že „je přirozené, že vzhledem k rozdílným výkonům jednotlivých pracovníků jsou i rozdílná jejich ohodnocení“. Jenže nelze předpokládat, že v Olomouci pracují lidé obecně o pětinu méně nebo hůře než na Praze 4.

Pokud by pak šlo o obtížnost práce, pak jistě budou nejlépe placeni řidiči v Krkonoších nebo Jeseníkách, nadto pak budou lépe placeni během kruté zimy než za suchého jara.

Debata o pracovních podmínkách a platech v České poště je přitom ještě důležitější, než se může zdát. Její součástí je totiž i to, zda si zaměstnanci ochranu a platy, které mají zaručené dnes, udrží i ve chvíli, kdy pošta realizuje svůj záměr převést v dalších dvou letech asi tisíc svých poboček na soukromníky.

I když stát připraví smlouvy, které budou jeho stávajícím zaměstnancům zaručovat nejméně dnešní mzdy a dnešní pracovně-právní ochranu i u budoucích soukromých zaměstnavatelů, tak tyto smlouvy za několik let vyprší. Anebo je nový zaměstnavatel vyruší nějakým ohnutím zákoníku práce.

Přesto má existovat jak odpor proti rozprodeji pošty, jednoho z posledních velkých podniků spojovaných s představou veřejné služby, tak tlak na to, aby pobočky pošty stát převáděl na nové provozovatele i s lidmi, jejich platy a pracovně-právní ochranou. Nejen ministr vnitra by se pak k tomuto tématu měl z politiků vyjadřovat veřejně.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.