V Bulharsku vznikla další iniciativa Ne základnám

Krátce poté, co vyšly najevo úvahy o umístění části protiraketové obrany USA do Bulharska, vznikla i tam iniciativa, která požaduje referendum o amerických základnách. Na rozdíl od české či polské ji ale tvoří převážně rusofilská sdružení.

(pjed)

05.03.2010 09:46

3571392755_2be3240988

Dosud se neví, která ze součástí protiraketového štítu by měla být v Bulharsku umístěna. Možná, že rakety. Možná, že radar. Foto Ham Hock, flickr.com

Několik občanských sdružení včera rozeslalo do bulharských médií prohlášení, ve kterém požadují, aby o případném umístění části americké protiraketové obrany v Bulharsku rozhodli lidé v referendu. Podle sofijské tiskové agentury Novinite se jedná o zárodek širšího protestního hnutí, které se v zemi právě utváří.   

Dle agenturních informací sestává jádro iniciativy ze tří organizací: národního hnutí Rusofilové, fóra Bulharsko – Rusko a bulharské odnože Slovanské unie. Všechny se staví proti jakékoliv americké základně v zemi. Tvrdí však zároveň, že o tak závažné bezpečnostní otázce je třeba vést celospolečenskou diskuzi. V jejím závěru by se pak měli Bulhaři sami rozhodnout, jak má a jakým rizikům jejich stát čelit.   

Záměr Obamovy administrativy umístit jeden z prvků národní protiraketové obrany právě do Bulharska je dosud neoficiální. S podobnou žádostí se Washington obrátil pouze na Rumunsko. Bulharský premiér Bojko Borisov ale před dvěma týdny prohlásil, že ani jeho země se odpovědnosti za kolektivní bezpečnost nebojí, a podle odborníků na dané téma se příslušné rozhovory vedou s Bulharskem tajně.

Systém protiraketové obrany, který chce zbudovat Obamova administrativa, je levnější a flexibilnější než ten, který plánovala vláda Bushe mladšího. Bulharsko a Rumunsko jsou rovněž v oblasti, kam by nejnovější íránské rakety mohly teoreticky doletět. Zároveň však obě země leží u Černého moře – v širší zájmové zóně Ruska. Budou-li tedy základny v Rumunsku a Bulharsku postaveny, lze očekávat nárůst mezinárodního napětí.

Další informace:
SNA Novinite Bulgaria NGOs Demand Referendum on US Defense ShieldA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.