Prahou bude jezdit mírová tramvaj

V pondělí 21.9.2015 bude Prahou projíždět Mírová tramvaj. Uvnitř se bude diskutovat o tom, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva.

V současnosti zažíváme krizi. Nepanuje shoda v tom, jestli se jedná o krizi uprchlickou, krizi EU, nebo krizi, která zpochybňuje hodnoty, na nichž je postavená evropská civilizace. Každopádně však prožíváme období změny a je velká otázka, kudy se bude vývoj ubírat dál.

Kromě mezinárodní politiky a rozhodnutí na úrovni vlád a států, můžeme ovlivňovat současnou situaci i my, byť zdánlivě mnohem méně. Pokud však máme obavy z toho, jakým směrem se ubírá česká společnost, prostor pro aktivity je velký. Zlepšovat společenské klima je možné mimo jiné i dialogem. 

Právě proto bude v pondělí 21.9.2015 od 14:00 do 18:00, na Mezinárodní den míru, Prahou projíždět Mírová tramvaj. Lidé, kteří do ní nastoupí, se budou moci dozvědět, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva, k nimž se naše země zavázala, a to včetně pomoci válečným uprchlíkům.

Smyslem celé akce je, aby lidé měli možnost probrat i to, co je tíží, informovali se o situaci v zemích, odkud lidé prchají, ale hlavně ve vzájemném dialogu, který může probíhat i mezi lidmi, kteří mají odlišné postoje a názory. Jedině dobrá informovanost může být hrází proti strachu. Pokud informace nemáme, je strach přirozenou reakcí. Proto nebuďme jen pasivními příjemci událostí, ale pojďme se spolupodílet na tom, kam se naše společnost bude ubírat.Organizace sdružené v mezinárodní kampani Globální výzva k akcím proti chudobě – včetně její české části Česko proti chudobě – již mnoho let upozorňují, že bez míru a nenásilného řešení konfliktů, bez efektivních snah k odstranění extrémní chudoby v rámci rozvojové spolupráce a řešení následků klimatické změny hrozí mnoha zemím katastrofa, jejímž prvním následkem jsou uprchlické vlny ze zničených a zbídačených regionů. 

Dnes se důsledky válek, chudoby i klimatické změny dostávají i k nám. Ukazuje se, že není možné ignorovat, co se děje v chudých zemích. Jedině pokud budeme myslet globálně, můžeme doufat v budoucnost.


Program 14:00 - 18:00
Mírová jízda tramvají T3, fair trade občerstvení // Djs
(můžete nastoupit na každé zastávce )
doprovodný program
  • tématické stánky na zastávkách Anděl, I.P. Pavlova a Václavské náměstí
  • diskuze
  • dětské workshopy
  • divadlo Rozmanitostí v Mostě v blízkosti stánků
závěrečný hudební happening (Václavské náměstí - přejezd Vodičkova / Jindřišská) 17:00 - 18:00 v režii známého hudebníka Papise Nyass spolu s hudebníky a tanečníky z různých zemí (Gambie, Itálie, Maroko, Senegal a další) a skupin (Aneboafro, neDloubej se v nose, Škola Samby Miloše Vacíka a další)
Trasa tramvaje povede přes centrum Prahy, bude vyjíždět ve 14:00 z vozovny Střešovice a bude upřesněna den předem, sledujte nás!
Djs // After party Pekelnej Bar
  • Jazzmoper J (Australia / Creature Comforts)
  • Gazi (South Africa / Prague Sessions)
  • Anna Myschkin (Duna)
  • C´moi (Pekelnej Bar)

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.