Brňané mohou připomínkovat návrh nového územního plánu

Brněnský magistrát zveřejnil návrh změn územního plánu města. Obsahuje dvanáct změn, které mají z hlediska svého rozsahu, složitosti či významu dopady na širší území v rámci Brna. Veřejnost může návrh připomínkovat do konce září.

(vd)

27.08.2015 14:34

103091_mediafax_iva_ondrackova

K návrhu zadání změn může uplatnit připomínky každý, a to do 25. září. Foto Iva Ondráčková, Mediafax

Odbor územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu zveřejnil formou veřejné vyhlášky návrh zadání změn Územního plánu města Brna. Dokument je vystaven na webu města a na úřední desce magistrátu. Veřejnost má nyní několik týdnů na to, aby návrh v případě zájmu připomínkovala.

„Dnešním dnem zveřejňujeme zadání balíku celoměstských změn, které mají do brněnského územního plánu vrátit potřebné projekty, jež byly soudem smeteny společně se špatně připravenou Aktualizací,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Martin Ander.

Předložené soubory obsahují celkem dvanáct změn územního plánu, které mají z hlediska svého rozsahu, složitosti či významu dopady na širší území v rámci Brna. Některé ze změn mají vazbu na projekty, u nichž bude město usilovat o získání spolufinancování z fondů Evropské unie v nadcházejícím rozpočtovém období.

Mezi nejvýznamnější celoměstské změny patří vymezení systému protipovodňové ochrany města Brna a zajištění systému cyklodopravy. Součástí souboru je i změna územního plánu na Mendlově náměstí, nové napojení dálnice od Bratislavy na velký městský okruh nebo urbanistické řešení nové městské čtvrti v areálu bývalé Zbrojovky.

„Nyní má veřejnost možnost podávat k návrhu zadání připomínky. Na jejich základě pak urbanisté zpracují návrh řešení, který následně s veřejností projednáme v příštím roce,“ dodal Ander. K návrhu zadání změn může uplatnit připomínky každý, a to do 25. září.

Způsob uplatnění připomínek je popsán veřejnou vyhláškou. Odbor územního plánování a rozvoje je podle tiskové mluvčího magistrátu Jany Vašičkové připraven odpovědět i na případné dotazy veřejnosti.

Jedná se o změny, které byly původně obsahem komplexní změny Územního plánu města Brna nazývané Aktualizace územního plánu města Brna. Dokument, který krátce před koncem minulého volebního období prosadila Onderkova koalice, vyvolal kritiku opozičních formací i anagažované veřejnosti.

Rozhodnutí sociálních a občanských demokratů pak zažalovalo deset vlastníků nemovitostí, čtyři spolky a jeden zastupitel. Analýzu vad dokumentu, sepsání žaloby a zastupování u soudu zajistila pro všechny žalobce právní kancelář Frank Bold.

Je dokonce pravděpodobné, že problémy s územním plánem přispěly k neúspěchu velké koalice Romana Onderky v komunálních volbách loni na podzim. „Předchozí radnici se nepodařilo dokončit nový územní plán, ani změnit starý územní plán. Vyplýtvala čtyřicet milionů korun na zpracování dokumentů, prohrála soud a volby a vrátila Brno zpátky k územnímu plánu z roku 1994,” uvedla už dříve Hana Chalupská z Nesehnutí.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.