V Chile budou soudit vojáky odpovědné za smrt Víctora Jary

Proslulý písničkář byl unesen krátce po Pinochetově puči v roce 1973, několik dní mučen a po zlámání rukou popraven. Chilská justice pokročila v poslední době v posuzování i několika dalších podobně známých případů.

(pjed)

30.07.2015 21:55

13098021245_b2c23bda24_k

Víctor Jara byl zabit 16. září 1973, pět dní po Pinochetově puči. Foto NA, flickr.com

Dvaačtyřicet let čekala rodina známého angažovaného písničkáře Víctora Jary zastřeleného krátce po Pinochetově puči na vyšetření všech okolností jeho smrti, respektive popravy. Dočkala se v minulém týdnu. Odpovědný soudce Miguel Vázquez Plaza obvinil formálně deset příslušníků tehdejší armády z únosu a vraždy.

„Čtyři z obviněných se vydali úřadům sami, ostatní mají být zadrženi (...) Začátek soudního procesu se očekává na konci letošního roku, anebo v prvních měsících příštího,“ píší Jonathan Franklin a Jonathan Watts v tematické zprávě v listu Guardian.

Levicově orientovaný Jara proslul stejně svým aktivismem a populárními písněmi jako právě svým skonem. Pinochetovi vojáci ho zajali hned den po puči a smrti prezidenta Allendeho, 12. září 1973. Spolu s dalšími známými Chilany spojenými s Allendeho érou byl Jara odvlečen do provizorního koncentračního tábora na fotbalovém stadionu v Santiagu, kde mu vojáci při několikadenním mučení zlámali zápěstí a ruce, a nakonec 16. září zastřelen.

Tělo zpěváka bylo pohozeno do škarpy poblíž stadionu. Při posmrtném ohledání bylo konstatováno, že Jaru zasáhlo celkem 44 střelných ran.

Symbol všech obětí
Díky své proslulosti a kontrastu mezi způsobem smrti a typicky citlivými písněmi se Víctor Jara stal postupně symbolem všech Pinochetových obětí. Během režimu vládnoucího v Chile v letech 1973-1990 bylo dle nálezů Národní komise pravdy a smíření z 90. let zabito z politických důvodů 2279 Chilanů. O smrti 957 z nich přitom neexistují přesné záznamy – jde o takzvané zmizelé. Ostatky mnohých se daří nacházet teprve v současnosti, po mnohaletém a důkladném vyšetřování.

O odhalení a potrestání viníků usiluje i řada organizací a nadací. Jednu z nich vede přímo Jarova manželka Joan. „Jde o zprávu, která přináší naději,“ řekla k informaci o posledním vývoji v Jarově kauze novinářům právě Joan. „Domáháme se spravedlnosti pro Víctora s naději, že bude následovat spravedlnost pro všechny ostatní.“

Podle pozorovatelů neměly dosavadní aktivity Jarovy manželky příliš vliv na případ v samotném Chile – tamní justice totiž podobné kauzy prozkoumává opravdu důsledně, a tak maximálně nestranně, ale zároveň velice pomalu.

Joan Jarové se však podařilo popohnat před soud jiného z Jarových údajných vrahů – exporučíka Pedra Barrientose Nuñeze, který utekl po roce 1989 na Floridu a jenž se dnes díky americkému občanství získanému sňatkem vyhýbá vydání.

Barrientos dlouhodobě tvrdí, že u Jarova mučení ani popravy nebyl. Podle výpovědí několika jiných vojáků se ale podílel na obojím a Jaru samotného osobně trýznil takzvanou ruskou ruletou.

Díky úsilí Joan Jarové je Barrientosovo angažmá objasňováno od roku 2013 alespoň v USA. V dubnu letošního roku stanul na základě její civilní žaloby poprvé před soudem.

Další případy
Vedle Jarova případu vznesl zmíněný soudce Miguel Vázquez Plaza minulý týden obvinění i v další kauze – případu únosu, respektive vraždy, někdejšího velitele vojenské policie Littreho Quirogy Carvajala, který byl před Pinochetovým pučem odpovědný za chilské věznice.

S Carvajalem bylo naloženo stejným způsobem jako s Jarou. Jen střelných ran na jeho těle nalezli ohledatelé asi o dvacet méně.

Chilská justice současně řeší i případy mnoha obětí režimu, které stále žijí. Jednou z nejznámějších takových je Carmen Gloria Quintanová, kterou dopadla skupina vojáků spolu s fotografem Rodrígem Rojasem Denegrim při protirežimních protestech v roce 1986 u provizorní barikády s kanystrem benzínu.

Vojáci polili oba opozičníky přítomnou hořlavinou a zapálili. Denegri později na následky zranění zemřel, Quintanová přežila.

Z vojáků byl posléze odsouzen jen velitel jednotky poručík Pedro Fernández Dittus, a to k zaplacení bolestného a na 600 dní do vězení za neposkytnutí pomoci. Teprve v posledních letech byla odhalena nepsaná dohoda dalších zúčastněných vojáků o tom, jak vypovídat, aby unikli trestu. Soud tak začal celou událost posuzovat tento rok nově jako vraždu a pokud o vraždu. V minulém týdnu bylo nařízeno zatčení sedmi vojáků.

Kromě zmíněných 2279 zabitých z prokazatelně politických důvodů bylo v Chile po roce 1990 identifikováno na 37 tisíc dalších obětí režimu, jež byly mučeny, podstoupily perzekuci či zažily něco podobného jako Carmen Quintanová.


Další informace:
Radio.uChile.cl Justicia acusa a 10 ex militares por el homicidio de Víctor Jara y Littré Quiroga
CommonDreams.org 42 Years Later, Officers Charged for Murder of Defiant Chilean Folk Singer
Deutsche Welle Chile charges former military officers over Victor Jara killing
Rolling Stone 15 Rock & Roll Rebels


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.